Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Podzamcze
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2012, Oficyna
Miniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura PodzamczeMiniatura Podzamcze

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.7038, 21.5853

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał TerknerMichał JakobielskiMarek KujawaJarosław Bochyński

Podzamcze

Województwo:mazowieckie
Powiat:garwoliński
Gmina:Maciejowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XIX w., nr rej.: 137 z 20.06.1957
Park:nr rej.: A-107 z 19.05.1976

Stan obecny

Dom opuszczony, w złym stanie. Duży, malowniczy park w stanie dobrym. Obiekt dostępny z zewnątrz.
W wyremontowanej oficynie znajduje się siedziba Nadleśnictwa Garwolin.

Historia

Pałac wybudowany na początku XIX wieku z inicjatywy Stanisława Kostki Zamoyskiego według projektu Fryderyka Alberta Lessla. Najprawdopodobniej był to budynek wzniesiony całkowicie od nowa. W II połowie XIX wieku pałac doczekał się przebudowy według projektu Ksawerego Dionizego Makowskiego. Wcześniej w miejscu obecnej rezydencji znajdował się pałac XVII wieczny ( w tym czasie dobra należały do Zbąskich i Tarłów), zbudowany na miejscu wcześniejszego zamku Maciejowskich z połowy XVI wieku. Pałac ten uległ zagładzie w roku 1794 podczas bitwy maciejowskiej. W roku 1798 na zamówienie Stanisława Kostki Zamoyskiego projekt odbudowy barokowego pałacu wykonał w dwóch wersjach Chrystian Piotr Aigner. Jeden operował formami powściągliwego klasycyzmu, drugi do form klasycznych dodawał motywy gotyckie. Nie wiadomo dlaczego projekty te zostały zarzucone i ostatecznie ich wykonanie zlecono innemu twórcy. W latach 90 tych XX wieku pałac stał pusty.

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, piętrowy, posadowiony na planie prostokąta, podpiwniczony, z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach pokrytych eternitem. Elewacja frontowa 9 osiowa, z boniowanym parterem, narożami oraz 3 osiową partią centralną. W partii centralnej umieszczono cztero kolumnowy portyk, dźwigający balkon piętra, z żeliwną balustradką. Całość tego pozornego ryzalitu wieńczy schodkowa attyka. Skrajne otwory okienne piętra w postaci nisz. Elewacja ogrodowa skomponowana niesymetrycznie, z balkonem wspartym na czterech filarach. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią na osi. Całość skomponowana w duchu dojrzałego klasycyzmu.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym założonym na początku XIX wieku. Okazy starodrzewu i tablice pamiątkowe po bitwie maciejowskiej.

Inne

Oficyna z poł. XIX w. Skomponowana w duchu klasycyzmu. Murowana z cegły i otynkowana. Parterowa, podpiwniczona, z piętrową częścią środkową zwieńczoną trójkątnym szczytem, poprzedzoną czterofilarowym portykiem dźwigającym taras piętra. Budynek przekryty dachem czterospadowym.
Rządcówka z poł. XIX w. o cechach neogotyckich. (nie istnieje?)
Budynek Administracyjny z 1840 r., zbudowany na potrzeby szkoły rolniczej, założony na planie podkowy i utrzymany w duchu klasycystycznym.
Stajnie, neogotyckie z basztą z 2 ćw. XIX w., zrujnowane w XX w.
Dom ogrodnika, nr rej.: 400 z 23.08.1991

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Jacek Szyszko7 lat i 9 miesięcy temu
\"Rządcówka z połowy XIX wieku o cechach neogotyckich.\" - ten obiekt nie istnieje
Marek Kujawa7 lat i 2 miesiące temu
Proszę poprawić dane w rejestrze zabytków, z którego zostały one wzięte.

Bogdan Adler7 lat i 2 miesiące temu
Czyli myśląc skrótowo : - nie-rządówka ?
Marek Kujawa7 lat i 2 miesiące temu
Coś w tym stylu. Nie ma kto pojechać i sprawdzić, czy budynek jest na swoim miejscu. Formalnie zapis w katalogu wygląda w tej chwili identycznie jak w rejestrze.