Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Elżbieta KijewskaMarek Kujawa

Podebłocie

Województwo:mazowieckie
Powiat:garwoliński
Gmina:Trojanów
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dwór drewniany nie istnieje.
Murowany - mieszkania.

Historia

Dworek z 1. poł. XIX w.
Wieś została wydzielona z dóbr Życzyn w XVII w. Słownik Geograficzny... wymienia Podobłocie w parafii Brzeziny z 32 domami i 329 m-cami. We wsi znajdowało się 465 mórg włościańskich. Folwark w Podobłociu liczył 2609 mórg, w tym 348 m. ziem uprawnych, 132 m. łąk, 272 m. pastwisk, 2 m. wód, 1782 m. lasów, 69 m. nieużytków i 4 m. zarośli. Pod koniec XIX w. w Podebłociu były dwa dwory. Starszy, drewniany stał blisko stacji kolejowej i już nie istnieje. Jego właścicielem był Ludwik Szmidecki. Murowany jest dużo młodszy i zachował się dlatego, że po wojnie mieszkali w nim m.in. nauczyciele. Podczas rozbiórki dworu drewnianego na strychu znaleziono cenne dokumenty z tamtego okresu, adresowane właśnie do Szmideckiego. Wynika z nich, że pod koniec XIX w. w majątku prężnie działała cegielnia, torfownia, gorzelnia i krochmalnia. Dynamiczny rozwój wsi zapewniała też tzw. Nadwiślańska Kolej Żelaznodrogowa. W okresie międzywojennym przebudowano dworzec w Życzynie, a kolej przystosowano do przewozu pasażerów. Po 2. wojnie światowej drewniany dwór sukcesywnie popadał w ruinę, aż do rozbiórki w 1998 r. Drugi obiekt wyremontowano i obecnie znajdują się tu mieszkania.

Opis

Nieistniejący dwór był budynkiem drewnianym, parterowym i nakrytym dwuspadowym dachem mieszczącym poddasze. Folwark usytuowany był przy drodze łączącej Podebłocie z Życzynem. Dawny układ przestrzenny założenia uległ całkowitemu zatarciu.

Park

Przy opisywanym obiekcie nie zachował się park dworski. Relikty drugiego założenia znajdują się w zach. części wsi. Rosnący tam, zróżnicowany drzewostan zajmuje pow. ok. 2,4 ha.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Jacek Szyszko9 lat i 2 miesiące temu
Dworek nie istnieje od 1998 r.!