Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

tomek golebiowski

Ostrówek

Województwo:mazowieckie
Powiat:wołomiński
Gmina:Klembów
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór \\\"Zacisze\\\" wzniesiono dla Jana Kasprzyckiego, znanego Polskiego fotografa, mającego swój zakład fotograficzny w Warszawie przy ul.Nowy Świat 45. Kasprzyccy nie pozostają długo właścicielami dworu i w 1918 roku sprzedają posiadłość. Nowym właścicielem zostaje Józef Aleksander Gozdawa Gołębiowski - fabrykant, społecznik, działacz rządowy i dziedzic wsi Ostrówek. W 1918 roku na polecenie Józefa Gołębiowskiego dwór zostaje rozbudowany o ganek, zwieńczony balkonem. Od tego czasu był siedzibą rodu Gołębiowskich i do dziś pozostaje w ich rękach. Majątek w latach 20 XX w. liczył ponad 70 ha. lasów i pól uprawnych, oraz posiadał budynki folwarczne. W dworku przebywała często elita polityczna, intelektualna i naukowa naszego kraju z prezydentem Ignacym Mościckim na czele. W czasie II wojny światowej dworek pełnił funkcję szpitala polowego, zajmowany kolejno przez wojska: AK zgrupowanie \\\"Rajski Ptak\\\", Wehrmacht i Armię Czerwoną z przeznaczeniem na miejscowy sztab generalny. Dworek przetrwał wojnę bez znaczących zniszczeń.
Po wojnie odremontowany i pozostaje w niezmienionej bryle.

Opis

Dwór zbudowano w 1914 roku w stylu dworkowym na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu, piętrowy z poddaszem i podpiwniczony w części centralnej. Murowany z cegły i otynkowany, z gankiem i balkonem w elewacji frontowej i drewnianą werandą na murowanym cokole z łukami w elewacji ogrodowej. Elewacje zdobią oryginalne gzymsy, obramienia okienne, oraz boniowane i pilastrowane naroża, a także masywny cokół obrzucony drobnym kamieniem. Zachowany pierwotny układ wnętrz dwutraktowy z sienią i klatką schodową na osi. Zachowana stolarka, piece kaflowe, plafon w salonie i inne detale z pierwotnego wystroju wnętrz.

Park

Resztki dawnego ogrodu z pocz. XX w., z okazami starodrzewu, oraz Lipa Drobnolistna \\\"Lidia\\\" przy dworze.

Inne

Dwór znajduje się na trasie rowerowej po gminie Klembów i jest opisany w książkach: \\\"Moje Życie\\\" Jana Rojewskiego oraz \\\"Ich życie\\\" Tomasza Gołębiowskiego.
tekst: tomek - jazz 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.