Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Orońsko
2011, zdjęcie Rafał Terkner
Miniatura OrońskoMiniatura OrońskoMiniatura OrońskoMiniatura OrońskoMiniatura OrońskoMiniatura OrońskoMiniatura OrońskoMiniatura OrońskoMiniatura OrońskoMiniatura Orońsko

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Orońsko

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.3119, 20.9803

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiRafał TerknerJarosław Bochyński

Orońsko

Województwo:mazowieckie
Powiat:szydłowiecki
Gmina:Orońsko
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy Józefa Brandta z poł. XIX w., nr rej.: 810/A z 19.11.1958, 398/A z 15.06.1967 oraz 111/A z 26.06.1981:

Stan obecny

Centrum Rzeźby.

Historia

Dwór zbudowany w poł. XIX w. wg projektu Franciszka Marii Lanciego dla Franciszka Ksawerego Christianiego. - Od 1877 roku dobra stanowiły własność Józefa Brandta, następnie jego żony Heleny Pruszakowej. Obecnie mieści się tu ośrodek pracy twórczej Związku Polskich Artystów Plastyków, przemianowany na Centrum Rzeźby Polskiej, z pracowniami rzeźbiarskimi.

Opis

Budynek w stylu neorenesansowej willi włoskiej o charakterze romantycznym, wzniesiony na rzucie prostokąta, parterowy, z czworobocznymi piętrowymi wieżyczkami nad tylnymi narożami. Nad portalem wejścia głównego kartusz z herbem Christianich. Wejście od wschodu ujęte jest w kariatydy. W elewacji ogrodowej mieszczą się koliste nisze z rzeźbionymi popiersiami. We wnętrzu w salonie bogata dekoracja stiukowa. Przejście z niego do jadalni ujęte zostało kolumnami.

Park

Całość położona jest w parku krajobrazowym z XIX w. z licznymi okazami starodrzewu, przechodzącym w naturalny las. Od południa rozciągają się stawy zasilane w wodę przez rzekę Oronkę.

Inne

Do zespołu dworskiego również należą: neogotycka oficyna z poł. XIX w., oranżeria - dawna pracownia malarska Brandta, murowany spichlerz i stajnia z poł. XIX w., kaplica późnoklasycystyczna z 1841 roku w typie świątyni greckiej, wewnątrz której znajdują się epitafia i medaliony związane z rodzinami: Christianich i Brandtów, domek odźwiernego z poł. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.