Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Mordy
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura MordyMiniatura MordyMiniatura MordyMiniatura MordyMiniatura MordyMiniatura MordyMiniatura MordyMiniatura MordyMiniatura MordyMiniatura MordyMiniatura Mordy

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Mordy
Okres międzywojenny. Widok od dziedzińca., zdjęcie So Surreal

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.2084, 22.5187

Mordy

Województwo:mazowieckie
Powiat:siedlecki
Gmina:Mordy
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w., nr rej.: 406/62 z 19.03.1962

Stan obecny

Obecnie pałac stoi pusty, niszczeje i czeka na lepsze czasy.

Historia

Zespół pałacowo-parkowy z klasycystycznym pałacem z pierwszej połowy XVIII wieku. W 1717 r. na zrębach fortyfikacji zniszczonego zamku obronnego Ciecierscy wybudowali nowoczesny, murowany, barokowy pałac. Po roku 1838 oraz w II połowie XIX w poważne i na szeroką skalę zakrojone prace remontowe, zasadniczo zmieniające wygląd budowli (styl klasycystyczny), przeprowadzili Zembrzuscy. Pod koniec II wojny światowej pałac służył jako kwatera dla formującej się 8 Dywizji Wojska Polskiego. Budynek jest dwukondygnacyjny, boczne przybudówki trzykondygnacyjne. Od frontu ryzalit z czterokolumnowym portykiem wspierającym taras piętra z żeliwną balustradą. W tympanonie herb "Doliwa" (późniejszych właścicieli Zembrzuskich). Na teren dziedzińca pałacowego prowadzi barokowa brama wjazdowa z połowy XVIII wieku w formie wieży z arkadowym przejazdem.
Po wojnie pałac i przylegający do niego ogród został upaństwowiony (zresztą jak większość tego typu obiektów), a do roku 2007 zarządzała nim Akademia Podlaska - będąca gospodarzem pałacu już w latach 70. W roku 2002 obiekt został sprzedany prywatnej osobie - kupiła go Edyta Warzocha-Nizard, która na stałe mieszka we Francji. W styczniu 2005 r. sąd unieważnił umowę sprzedaży i pałac ponownie wrócił do siedleckiej uczelni. Rodzina Przewłockich nigdy nie odzyskała majątku, mimo że zgłosiła swoje roszczenia już w 1990 r. Marzyli oni o tym, by stworzyć w tym miejscu Muzeum Ziemiaństwa. Nie udało się jednak osiągnąć porozumienia z władzami uczelni, a ta nie ma pieniędzy na remont.

Park

Wokół pałacu rozciąga się park z XVIII w. o powierzchni 6 hektarów, ze stawem. W różnorodnym drzewostanie przeważają lipy, jesiony, klony, wiązy i graby. Są też gatunki rzadko występujące w założeniach parkowych, jak kasztanowiec żółty, choina kanadyjska, tulipanowiec amerykański.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 8 miesięcy temu
Mordy na Podlasiu ,ale w woj mazowieckim ..palac i park totalnie zaniedbany , a palac grozi zawalaniem ...dodaje aktualne zdjecia spzred 3 dni ....