Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Miszewo
2008, zdjęcie Mariusz Mysiakowski

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mariusz MysiakowskiPiotr Mysłakowski

Miszewo

Województwo:mazowieckie
Powiat:płoński
Gmina:Nowe Miasto
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: A-201 z 1.06.1980

Historia

Dwór został wybudowany w 1909 r. na miejscu starego, drewnianego, XVIII-wiecznego dworu Karola Baranowskiego (zm. w 1905). Obecny zbudowali jego synowie, a następnie sprzedali majątek.

Po zakończeniu II Wojny Światowej dwór został przejęty przez Zakłady Przemysłu Odzieżowego CORA. W latach 90 tych był już w posiadaniu właściciela prywatnego.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, parterowy z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem dwuspadowym o połaciach bitych blachą. Elewacja 7 osiowa z jedno osiowym ryzalitem umieszczonym centralnie zwieńczonym trójkątnym szczytem. W ryzalicie umieszczono wejście główne pod półokrągłym portykiem czterokolumnowym porządku toskańskiego. Portyk dźwiga balkon pierwszego piętra o tralkowej balustradzie. Na elewacji bocznej umieszczono dobudówkę z cegły i gazobetonu. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią na pośrodku traktu frontowego.

Park

Pozostałości po parku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Piotr Mysłakowski6 lat i 8 miesięcy temu
Majątek Miszewo należał do Karola Baranowskiego przez kilkadziesiąt lat, do jego śmierci w 1905 r. Majątek odziedziczyli jego synowie, którzy zburzyli stary XVIII-wieczny drewniany dwór i zbudowali w 1909 r. obecny budynek, by w latach następnych sprzedać Miszewo. Karol Baranowski założył wokół dworu trzy ogromne sady owocowe i założył park. Sady wymarzły którejś zimy, co spowodowało poważne kłopoty finansowe dla właściciela. We dworze znajdowały się XVII-wieczne obrazy, głównie holenderskie oraz interesująca biblioteka z lwowskim wydaniem "Pana Tadeusza", "Ekonomiką lekarską" Haura z 1793 i in.
Opis dworu z końca XIX wieku znajdzie czytelnik w "Zatraconych ścieżkach, zagubionych śladach" Zygmunta Mysłakowskiego, Warszawa 1967
Mariusz Mysiakowski6 lat i 8 miesięcy temu
Dzięki intratnemu w PRL-u sąsiedztwu CORY możemy go dziś ciągle oglądać i z ruchliwej drogi powiatowej do niego zajeżdżać - gospodarze gościnni i życzliwi