Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Budzów
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura BudzówMiniatura Budzów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Budzów
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Budzów

Schoenwalde

Województwo:dolnośląskie
Powiat:ząbkowicki
Gmina:Stoszowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 1832 z 8.10.1966
Park:nr rej.: 855/WŁ z 18.09.1981

Stan obecny

Publiczne Gimnazjum.

Historia

Powstanie pałacu w Budzowie jest różnie datowane, między końcówką XVI, a początkiem XVII w., Wiemy jednak, że został wybudowany jako letnia rezydencja opata klasztoru cysterskiego w Henrykowie. Po sekularyzacji dóbr majątek stał się własnością Państwa, krótko potem pałac w przeszedł w ręce prywatne (Anton Halfte) i wtedy został gruntownie odnowiony. Pod koniec XIX wieku pałac wszedł w skład majoratu w Piotrowicach, należącego do rodziny Strachwitzów. Po II wojnie światowej Strachwitzowie zostali wywłaszczeni, a w budynku umieszczono szkołę podstawową. Obecnie mieści się w nim gimnazjum.

Opis

Barokowy pałac z XVII w. Zbudowany na planie prostokąta, murowany, posiada dwie kondygnacje oraz czterospadowy, łamany dach. Elewacje zdobione są pilastrami korynckimi w wielkim porządku. Dodatkowo można zobaczyć niewielkie gzyms międzykondygnacyjny, podzielony na odcinki pomiędzy pilastrami. Okna posiadają kamienne opaski i naprzemiennie ułożone naczółki półokrągłe i trójkątne. Wnętrze jest trzytraktowe, na osi budynku mieści się sień, do której prowadzą drzwi główne. W części wnętrz na parterze zachowały się kolebkowe sklepienia z lunetami. Pałac jest utrzymywany w dobrym stanie. Kartusz herbowy znajduje się nad wejściem na fasadzie.

Park

Niewielki ozdobny ogród splantowano, jest obecnie płaskim terenem z nielicznym starodrzewem i wyschniętymi stawami hodowlanymi. Przed pałacem, zwróconym fasadą ku drodze, rozciąga się dziedziniec, obecnie ogrodzony siatką.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.