Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Sokolniki
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura SokolnikiMiniatura SokolnikiMiniatura SokolnikiMiniatura SokolnikiMiniatura SokolnikiMiniatura SokolnikiMiniatura SokolnikiMiniatura SokolnikiMiniatura SokolnikiMiniatura SokolnikiMiniatura SokolnikiMiniatura Sokolniki

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Sokolniki
Zdjęcie Bogdan Adler

Sokolniki

Województwo:dolnośląskie
Powiat:dzierżoniowski
Gmina:Łagiewniki
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVII-XVIII-XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 786 z 11.10.1960
Park:nr rej.: 525/WŁ z 31.05.1984

Stan obecny

Własność prywatna. (wystawiony na sprzedaż)

Historia

Pałac zbudowany ok. 1700 roku dla barona von Pein und Wechmar. Wyremontowany w 1906 roku, z dobudową od strony ogrodu werandy z balkonem. W październiku 1996 roku rozpoczęto kolejny, gruntowny remont. - Od powstania pałacu przez następnych niemal 200 lat właściciele zmieniali się wyjątkowo często. W lipcu 1891 roku właścicielką majątku została Ida von Scheliha. Podczas I. wojny światowej kolejnym właścicielem został syn Idy. W 1996 roku majątek należał do AWRSP, która sprzedała go w tymże roku osobie prywatnej.

Opis

Budynek barokowy, nakryty dachem czterospadowym, mansardowym, z dachówki. W górnej części dachu umieszczono wole oczy, w dolnej nieduże lukarny. W centralnej części dachu postawiono sygnaturkę z prześwitem, którą wieńczy cebulasty hełm i zrekonstruowana niedawno chorągiewka. W sygnaturce stał dawniej zegar z białą tarczą, którego mechanizm zachował się fragmentarycznie i może zostać restaurowany. Budowla ma trzy kondygnacje. Elewacja frontowa jest dziewięcioosiowa, podzielona pilastrami w wielkim porządku, zdwojonymi na narożach. Wejście do budynku wiedzie przez umieszczony na osi portal, dźwigający balkon o balustradzie z kamiennych tralek. Nad wejściem wisiała figura kamiennego sokoła, którą zdjęto na czas remontu. Okna budynku są prostokątne, przed wojną miały metalowe lambrekiny. Zachowały się: dekoracje stiukowe, sztukaterie kaplicy pałacowej po prawej stronie od wejścia do budynku, stiuki o motywach sielankowych i pasterskich oraz kominek z marmuru w sali na pierwszym piętrze, sztukaterie sufitowe z bogatym ornamentem roślinnym miedzy czterema puttami w kolejnej sali pierwszego piętra, zamurowany kominek w sali na drugim piętrze.

Park

W okolicach pałacu założono pod koniec XVIII w. park o powierzchni 2 ha, na miejscu którego obecnie znajduje się boisko sportowe.

Inne

Kompleks pałacowy wpisany do Rejestru Zabytków w składzie :
- pałac,
- park,
- folwark,
- oficyna
- wozownia
- budynek gospodarczo-mieszkalny
- obora
- stajnia
- budynek gospodarczy

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 7 lat i 5 miesięcy temu
znam ten pałac . dawny poniemiecki folwark . do wsi prowadzi droga bez przejazdu -dalej polne drogi -zapędziłem sie tam przypadkowo . .

Karol Barsolis Turysta Kulturowy

www.turystakulturowy.pl

PS dodaje aktualne zdjecia obiektu .
Marek Kujawa7 lat i 5 miesięcy temu
Dyć są... Tam gdzie ich miejsce; w rubryce \"inne\"...
Marek Kujawa7 lat i 5 miesięcy temu
1,5 km. To faktycznie w pobliżu...
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 7 lat i 5 miesięcy temu
Bismarck to jeden z największych wrogów Polaków i Polskosci , wiec nie ma sie co tak podniecać ruinami wieży na jego cześć .

Karol Barsolis Turysta Kulturowy


Marek Kujawa7 lat i 5 miesięcy temu
Jasne. Jednak gdyby ktoś z Panów zechciał poprawić... Zmiany trzeba wysłać w 2. obiektach. Tu i w P. Tu usunąć, tam dopisać i z głowy. Pozdrawiam!
GREGORIUS ...3 lata i 8 miesięcy temu
Palac nadal zabity dechami a studnia "abisynka" nadal zepsuta...dobrze, ze choc nadal stoi. Notabene taka sama mozna spotkac przy kosciele obok palacu w Galowie i....dziala :).
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 8 miesięcy temu
Palac w Sokolnikach k,Dzierżonowa czeka na nowego wlasciciela i na kase z EU na odbuwe - remonty ...
GREGORIUS ...3 lata i 6 miesięcy temu
A w ogole warto dodac, ze palac ten z drugiej strony wyglada zupelnie inaczej..bardziej reprezentacyjnie......majac szerokie schody i duzy taras. Na moim zdjeciu tego nie widac..moze wstawie inne jesli zdolam siebie jakos wyciac....ale bedac tam na miejscu warto przejsc na druga strone i zrobic duze profesjonalne zdjecie...