Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Malużyn
Ten budynek stoi na miejscu dworu, zdjęcie Waldemar Sosnowski 2012
Miniatura MalużynMiniatura MalużynMiniatura Malużyn

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Malużyn
Zdjęcie Mariusz Mysiakowski 1990

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mariusz Mysiakowski

Malużyn

Województwo:mazowieckie
Powiat:ciechanowski
Gmina:Glinojeck
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: A-196 z 1.06.1980

Stan obecny

Nie istnieje.

Historia

Dwór został wybudowany w I połowie XIX wieku, już w drugiej połowie XIX wieku lub na początku wieku XX doczekała się przebudowy. W 1905 roku właścicielem miejscowego majątku był Józef Łempicki. W XX leciu między wojennym posiadłość należała do rodziny Piechowskich. W roku 1930 majątek należał do Jana Piechowskiego. Po zakończeniu II Wojny Światowej we dworze i murowanej dobudówce ulokowała się szkoła podstawowa. W latach 90 tych XX wieku część murowano zastąpiono nowym pawilonem a stary dwór nie remontowany zaczął popadać w ruinę.

Opis

Dwór drewniany, konstrukcji zrębowej i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta z podmurówką z cegły. Z wysokim poddaszem przekrytym dachem naczółkowym o połaciach z eternitu. Ściany szczytowe o konstrukcji szkieletowej. Wejście główne zostało umieszczone w elewacji bocznej i zyskało obudowę gankiem wspartym na dwóch smukłych, drewnianych filarach podtrzymujących daszek pulpitowy. Całość pozbawiona jest zasadniczych cech stylowych, w wystroju elewacji zachowało się boniowanie narożne, okna bez wyraźnego obramienia o prostym lub półokrągłym zamknięciu. Układ wnętrz dwutraktowy z zachowanymi piecami kaflowymi z początku XX wieku.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym z 1 poł. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

katarzyna bieńkowska4 lata i 4 miesiące temu
Mieszkałam w tym dworku w latach 1965-68, gdy była tam szkoła podstawowa. Moi rodzice pracowali w tej szkole. Tata był kierownikiem. Woźną w szkole była niezwykła Pani Helena, która była też moją nianią. Mieliśmy wspaniałego psa. Rodzice przyjaźnili się też z miejscowym księdzem. Razem z nauczycielami ze szkoły tworzyli grono przyjaciół. Wspominają ten czas bardzo ciepło do dzisiaj. Szkoda, że nie ma już tego budynku. Mam w domu zdjęcia z tego czasu. Widać na nich ten dworek. Dobudówkę murowaną jako część szkoły zbudowano za naszego tam pobytu.
Pozdrawiam wszystkich mieszkańców wsi.
Katarzyna Bieńkowska
Marek Kujawa4 lata i 4 miesiące temu
Bardzo prosimy o to zdjęcie... Można je dodać po zalogowaniu, za pomocą opcji "zasugeruj zmiany". Dziękuję i pozdrawiam!
katarzyna bieńkowska4 lata i 3 miesiące temu
Dawno nie zaglądałam do katalogu, myślałam, że nikt nie interesuje się tym miejscem. Znajdę zdjęcia i chętnie je umieszczę.
Marek Kujawa4 lata i 3 miesiące temu
Dziękuję i pozdrawiam!