Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Machnatka
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura Machnatka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał Terkner

Machnatka

Województwo:mazowieckie
Powiat:grójecki
Gmina:Błędów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: 242/A z 23.02.1984

Historia

Dwór został wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku, najprawdopodobniej na miejscu starego dworu, który istniał w tym miejscu już w 1741 roku. Fundatorem nowego dworu była rodzina Żółtowskich. Po zakończeniu I Wojny Światowej dwór został gruntownie przebudowany, w wyniku czego zyskał nową szatę estetyczną. Tym razem wyrażał cechy stylistyczne tzw. stylu dworkowego z przewagą elementów barokowych i klasycystycznych. W roku 1968 dwór został odrestaurowany i zagospodarowany na potrzeby biurowe i mieszkalne pracowników Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej im. Władysława Broniewskiego. Po śmierci ostatniego ze spadkobierców fundatora dwór przeszedł w posiadanie rodziny Pszczółkowskich.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, parterowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach krytych wtórnym eternitem. Do korpusu głównego zostały dobudowane parterowe przybudówki, po lewej czteroosiowa, po prawej jednoosiowa z podcieniem przy elewacji frontowej, otwartym dwoma arkadami wspartymi na niskiej, pękatej kolumience. Elewacja frontowa 7 osiowa z 3 osiowym portykiem umieszczonym centralnie, złożonym z dwóch czworobocznych filarów oraz dwóch kolumn toskańskich umieszczonych pomiędzy nimi. Portyk dźwiga taras umieszczony przed trójosiową wystawką. Taras otoczony tralkową balustradą. Wystawka wieńczona szczytem o falistym, barokowym obrysie. Na elewacji ogrodowej umieszczono półeliptyczny ryzalit na osi. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią i salonem umieszczony w eliptycznym ryzalicie traktu ogrodowego. Wystrój elewacji ograniczony. Naroża dworu dekorowane płaskimi lizenami. Całość skomponowana w duchu stylu dworkowego o przewadze cech barokowych i klasycystycznych.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Zbigniew Łukasik10 lat i 7 miesięcy temu
Mam duże wiadomości z historii tego Dworku. Tadeusz Pszczółkowski jego syn Andrzej Pszczółkowski jego syn Tadeusz Pszczółkowski i moja żona Krystyna Ł. z domu Pszczółkowska, Tadeusz Pszczółkowski jest pradziadkiem, duża część tej rodziny jak wnukowie i prawnukowie żyją i mają ogromną wiedzę na temat historii dworku w Machnatce wraz z 182 ha gruntów. Rodzina posiada dokumenty i mnóstwo fotografii z tamtych dziejów. Po wojnie reszta rodziny musiała się ukrywać i rozproszyła się po Polsce i Świecie, gdyż w wojnę byli oficerami Armii Krajowej, byli ścigani przez komunistów.
Pradziadek został zamordowany 1945 r. \"Zginął w obronie sąsiadów\" i sąsiedzi w dowód wdzięczności i zasług wystawili obelisk na którym jest słabo widoczny napis, ale rodzina zna treść tego napisu. z tego co wiem napis będzie odrestaurowany przez rodzinę , Obelisk jest poświęcony: Tadeuszowi Pszczółkowskiemu z napisem \"Zginął w obronie sąsiadów\"