Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.5632, 20.0658

Krzykosy

Województwo:mazowieckie
Powiat:płocki
Gmina:Bulkowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac (nr 48), nr rej.: A-822 z 27.10.2008

Historia

Pałac został wybudowany w 1926 roku dla Władysława Rutkowskiego na miejscu dawniejszego dworu Góreckich zniszczonego w wyniku działań I Wojny Światowej. Projekt wykonał brat fundatora Kazimierz. Majątek pozostawał pod opieką pierwszego właściciela aż do wybuchu II Wojny Światowej. Po jej zakończeniu majątek znacjonalizowano a budynek przejęła Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna. Obecnie wyremontowany budynek przerobiono na biura i mieszkania pracownicze.

Opis

Pałac murowany i otynkowany, podpiwniczony, piętrowy z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym z facjatami o połaciach z blachy. Naroża oraz skrajne filary portyku na elewacji frontowej zostały wyłożone granitem. Elewacja frontowa z monumentalnym portykiem wgłębnym z parą kolumn toskańskich ujętych czworobocznymi filarami, dźwigającymi belkowanie oraz ozdobny neobarokowy szczyt. Na poziomie parteru otwory okienne zwieńczone gzymsami prostymi. Poziom piętra dekorowany rytmicznie rozmieszczonymi pilastrami toskańskimi dźwigającymi arkadki. W niszach pomiędzy nimi umieszczono otwory okienne. Na elewacji ogrodowej portyk półowalny, toskański dźwigający kryty taras pierwszego piętra. Całość o wyraźnych cechach renesansu i klasycyzmu rodzimego.

Park

Park krajobrazowy skomponowany na nowo przy budowie pałacu.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Jerzy S.2 tygodnie temu
Popr. współrzędne: 52.562110, 20.078907
Marek Kujawa2 tygodnie temu
Nie ma najmniejszego problemu, aby zrobił Pan to osobiście. Zmiany wprowadzamy po wejściu do edytora, za pomocą ikony "zasugeruj zmiany".
Bogdan Adler2 tygodnie temu
Już to Koledze - proponowałem .... Ale może nie chodzi mu wcale o poprawną lokalizację ? ..... :-)