Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Kowalewo
2014, zdjęcie Zbyszek G
Miniatura KowalewoMiniatura KowalewoMiniatura Kowalewo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Zbyszek G

Kowalewo

Województwo:mazowieckie
Powiat:płocki
Gmina:Drobin
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 2 poł. XIX w.
Obiekt:ruina dworu, nr rej.: 1441 z 22.05.1975
Park:nr rej.: 575 z 8.09.1987

Stan obecny

Ruina.

Historia

Dwór został wzniesiony przed 1859 r. w centrum wsi, dla Antoniego Jabłońskiego. Wcześniej istniał tu dwór - własność Ksawerego Zboińskiego, lecz co się z nim stało - nie wiadomo (prawdopodobnie spłonął). W dworku u Ksawerego Zboińskiego w lipcu 1827 roku przebywał gościnnie Fryderyk Chopin. Stąd przyjechał do Płocka po listy od rodziców.
Dwór ufundowany przez Antoniego Jabłońskiego uznać można za spadkobiercę tradycji poprzednika. W latach późniejszych dwór był wielokrotnie remontowany. W roku 1930 właścicielką dworu była Michalina Budzyńska. Po zakończeniu II Wojny Światowej dwór został przeznaczony na szkołę. Później po wybudowaniu nieopodal nowego budynku szkoły, dwór przeznaczono na mieszkania prywatne. Użytkowanie nowych mieszkańców doprowadza jednak zabytek do ruiny. Dokonano między innymi takich przekształceń jak obicie elewacji papą w celach izolacyjnych. Silnym przekształceniom ulega też otoczenie siedziby.

Opis

Dwór drewniany konstrukcji zrębowej, posadowiono na ceglano kamiennej podmurówce, częściowo podpiwniczony, na planie prostokąta, parterowy z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem naczółkowym o połaciach z blachy. Elewacje frontowa 7 osiowa z zabudowaną sionką na osi zwieńczoną trójkątnym szczytem i daszkiem dwuspadowym. Drzwi wejściowe dwuskrzydłowe i półkoliście zamknięte nadświetle. Układ wnętrz dwutraktowy, częściowo zmieniony z sienią pośrodku traktu frontowego. Dwór bez wyraźnych cech stylowych.

Park

Pozostałości parku krajobrazowego.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Monika Cegiełka3 lata i 4 miesiące temu
Zły opis konstrukcyjny. Nawet na zdjęciach widać, że obiekt jest murowany, a nie drewniany. Jeśli ktoś dysponuje poprawnym opisem, to bardzo proszę o uzupełnienie.
Marek Kujawa3 lata i 4 miesiące temu
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonała Pani nowego opisu. Pozdrawiam!