Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Kobylin
Zdjęcie Napoleon 2011

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.881, 20.7946

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielski

Kobylin

Województwo:mazowieckie
Powiat:ciechanowski
Gmina:Opinogóra Górna
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 4 ćw. XIX w., nr rej.: A-319 z 18.08.1997

Stan obecny

Własność prywatna. Obiekt niedostępny, widoczny z dalszej odległości jedynie w zimie.

Historia

Dwór powstał w latach 80 -tych XIX wieku najprawdopodobniej na zlecenie Karola Lentza- założyciela małej wytwórni maszyn rolniczych w Ciechanowie. Wieś wzmiankowana już w XV wieku jako własność szlachecka. Ma bogatą historię i wiele razy zmieniała właścicieli. Na początku XX wieku, majątek cały czas należał do inicjatora budowy dworu. W latach 1920-25 dokonano restauracji dworu i drobnych przebudów. Do lewego boku korpusu dostawiono sionkę, zlikwidowano wyjście na elewacji ogrodowej oraz wymieniono stolarkę okienną. Przed II Wojną Światową majątek należał już do Jana Borzymowskiego. Po wojnie majątek rozparcelowano a sam budynek przeznaczono na potrzeby szkoły. W 1965 roku do dworu dobudowano nowy pawilon mający służyć szkole. W latach 90 -tych zawalił się dach nad środkową częścią dworu. Szkołę eksmitowano a budynek opustoszał. W takim stanie rzeczy popadł w ruinę.

Opis

Dwór parterowy, murowany i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, podpiwniczony z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem dwuspadowym o połaciach z blachy. Elewacja frontowa 7 osiowa z 3 osiowym ryzalitem na środku, zabudowanym, mieszczącym sionkę. Ryzalit został zwieńczony ścianką attykową. Po lewej stronie dobudowana pierwotna przybudówka gospodarcza. Po lewej stronie wspomniane nowe wejście. Całość skomponowana w duchu neorenesansu. Detal architektoniczny wyrażony w boniowaniu narożnym korpusu i ryzalitu, opaski okienne i wydatne gzymsy kordonowe, otwory w ryzalicie zamknięte półkoliście. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią na osi i schodami prowadzącymi na poddasze.

Park

Pozostałości parku krajobrazowego.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Daniel Brzeziński4 lata i 4 miesiące temu
Podane współrzędne są nieprawidłowe (wskazują na zwykły budynek odległy ok. 1 km w kierunku północno wschodnim od dworu). Poprawne położenie to: 52.871499° 20.803407°