Skatalogowanych zabytków: 11276
Zarejestruj się
Miniatura Klice
2004, zdjęcie Mariusz Mysiakowski
Miniatura KliceMiniatura Klice

Lokalizacja

Współrzędne - GPS - (zapis dziesiętny):52.9618, 20.5112

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiMariusz Mysiakowski

Klice

Województwo:mazowieckie
Powiat:ciechanowski
Gmina:Regimin
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XIX/XX w., nr rej.: A-726 z 20.12.2006

Stan obecny

Pierwotny dwór nie istnieje. Nowsza część u progu ruiny. Park częściowo zdewastowany, częściowo zdziczały. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Historia

Dwór powstawał w dwóch etapach. Najpierw w końcu XVIII wieku zbudowany część drewnianą zapewne dla Bromirskich. Nowsza część murowana została dobudowana między 1898 a 1902 rokiem. Od 1892 roku do 1939 roku majątek należał do Michała Bojanowskiego i jego synów. Po II Wojnie Światowej dwór został przeznaczony na mieszkania dla pracowników miejscowego PGR-u. Początek lat 60 -tych przyniósł umieszczenie w nowszej części klub \\\"Ruchu\\\" i świetlicę. W latach 60 -tych wymieniono również nad nowszą częścią więźbę dachową oraz poszycie połaci dachowych.

Opis

Część starsza pozbawiona cech stylowych. Zbudowana z drewna o konstrukcji zrębowej, otynkowana. Jest to budynek parterowy, dwutraktowy, z poddaszem przekrytym dachem naczółkowym o połaciach pobitych blachą, pierwotnie gontem. Dziś część starsza znajduje się w stanie destruktu. Do części drewnianej dostawiony został prostopadle dwór nowszy. Murowany i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, parterowy z poddaszem przekrytym dachem naczółkowym o połaciach z blachy. Elewacja frontowa 7 osiowa z ryzalitem umieszczonym centralnie z wystawką na wysokości poddasze zwieńczoną trójkątnym szczytem oraz poprzedzonym czterosłupowym drewnianym portykiem dźwigającym balkon o żeliwnej balustradzie, umieszczony przed wystawką. Dwór nosi cechy neorenesansu- boniowanie narożne, opaski okienne, gzyms kordonowy, oraz neogotyckie- naczółki nadokienne w formie ostrołuku, ostrołukowe blendy oraz schodkowa dekoracja szczytu wystawki. Układ wnętrz dwutraktowy.

Park

Rozległy park krajobrazowy z zachowanym starodrzewem.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.