Skatalogowanych zabytków: 11207
Zarejestruj się
Miniatura Karwosieki - Cholewice
zdjęcie yooz 2010

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.6725, 19.592

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marcin Skowroński

Karwosieki - Cholewice

Województwo:mazowieckie
Powiat:płocki
Gmina:Brudzeń Duży
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór został wybudowany w II połowie XIX wieku. W roku 1905 właścicielem majątku był Tadeusz Koperczyński. W latach 30 -tych posiadłość należała do Piotra Wrzecionkowskiego. Po zakończeniu II Wojny Światowej we dworze ulokowano szkołę podstawową. W latach 50 -tych rozbudowano dwór na potrzeby mieszkań dla nauczycieli. Nowy murowany pawilon dobudowany z prawej strony dość niefortunnie wpłynął na ogólny wyraz dworu.

Opis

Dwór drewniany o konstrukcji zrębowej, oszalowany posadowiony na otynkowanej podmurówce. Wniesiony na planie prostokąta, parterowy z mieszkalnym poddaszem, przekrytym dachem dwuspadowym o połaciach obecnie krytych eternitem. Elewacja frontowa 7 osiowa z niesymetrycznie umieszczonym drewnianym gankiem. Ganek złożony z czterech kanelowanych filarów podtrzymujących trójkątny szczyt dźwigający daszek dwuspadowy. Układ wnętrz dwutraktowy częściowo przekształcony. Całość została skomponowana w duchu późnego klasycyzmu.

Park

Park założony równocześnie z budową dworu, rozciąga się na południowym stoku wzgórza nad stawem. Najważniejszymi elementami kompozycyjnymi parku są: dwór, wnętrza ogrodowe z grupami drzew na obrzeżu, polany parkowe na stoku z pojedynczymi drzewami, duży staw u podnóża stoku, aleja jesionowo-kasztanowa prowadząca od dworu w stronę zabudowań dawnego folwarku. Wejście do dworu akcentują dwa dęby szypułkowe odmiany stożkowatej. Jeszcze niedawno istniała w parku drewniana altana ogrodowa. Osie widokowe: w kierunku stawu od dworu, od dworu w kierunku polan i wnętrz ogrodowych. Zespół nie posiadał ogrodzenia. Na północ od dworu były sady i warzywniki ? w tej chwili jest to niezagospodarowana przestrzeń.

Inne

Z zabudowań dawnego założenia folwarcznego do dziś zachowała się murowana kuźnia.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.