Skatalogowanych zabytków: 11246
Zarejestruj się
Miniatura Grodzisk Mazowiecki
zdjęcie Viola Czyżewska 2011
Miniatura Grodzisk MazowieckiMiniatura Grodzisk Mazowiecki

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.1056, 20.6338

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiPaweł Bednarek

Grodzisk Mazowiecki

Dzielnica:Jordanowice
Województwo:mazowieckie
Powiat:grodziski
Gmina:Grodzisk Mazowiecki
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór ?Dom Skarbka?, nr rej.: 51/5/55 z 21.09.1955

Stan obecny

Po generalnym remoncie w Dworku Skarbków mieści się siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Bairda w Grodzisku Mazowieckim.

Historia

Dwór powstał w II połowie XVIII wieku na zlecenie rodziny Mokronoskich. Nie jest znany projektant budowli, znamy natomiast jeden z projektów z roku 1862, który został odrzucony autorstwa Charlesa Pierra Coustou. Fakt sporządzenia dekoracji malarskiej we dworze przez Jana Bogumiła Plerscha w 1782 roku świadczy o jego istnieniu w tym czasie. Po fundatorach siedziby jej właściciele aż do II Wojny Światowej zmieniali się wielokrotnie. Ostatnim prywatnym właścicielem była rodzina Smoleńskich, która weszła w posiadanie majątku w 1920 roku. Majątek został wywłaszczony przez skarb państwa dopiero w 1953 roku. W początkowym okresie mieścił dyrekcję okręgowego szkolnictwa zawodowego. Później po remoncie przeprowadzonym między 53 a 56 rokiem od 1961 roku był siedzibą muzeum regionalnego PTTK. W latach 90 -tych pozostał bez gospodarza i popadł w dewastację.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, podpiwniczony, parterowy z mieszkalnym poddaszem przekrytym czterospadowym dachem naczółkiem od północy o połaciach pobitych gontem oraz nieregularnie rozmieszczonymi lukarnami. Taka sama nieregularność dotyczy rozmieszczenia okien na elewacji frontowej. Dwór posadowiony na planie prostokąta z dostawioną prostopadle szerszą częścią i przylegającym do niej alkierzykiem przekrytym dachem łamanym z dymnikami. Na elewacji frontowej parterowy ryzalit mieszczący główne wejście zwieńczony trójkątnym szczytem. Całość utrzymana w duchu baroku i klasycyzmu. Wystrój elewacji skomponowany za pomocą pilastrów, opasek okiennych, boniowania narożnego w ryzalicie elewacji frontowej i ryzalitu bocznego. Układ wnętrz pierwotnie dwutraktowy, obecnie przekształcony. Na osi ośmioboczny westybul z wczesnoklasycystyczną arabeskowo- groteskową polichromią. We wnętrzach barokowo- klasycystyczne kominki.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.