Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Sieniawka
2018, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura SieniawkaMiniatura SieniawkaMiniatura SieniawkaMiniatura SieniawkaMiniatura SieniawkaMiniatura SieniawkaMiniatura SieniawkaMiniatura Sieniawka

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Sieniawka
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekPavel KomárekJoanna Kwoka

Sieniawka

Lauterbach

Województwo:dolnośląskie
Powiat:dzierżoniowski
Gmina:Łagiewniki
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: 464 z 6.06.1957

Stan obecny

Własność prywatna. Dwór zamieszkuje jedna rodzina, dostępny z zewnątrz. W pobliżu opuszczone budynki gospodarcze.

Historia

Dwór zbudowany zapewne w 1678 roku, jak wskazuje data umieszczona na portalu. Restaurowany w XIX i na pocz. XX w. oraz w 1968 roku. - Od 1676 własność wrocławskich jezuitów. 3 maja 1775 roku właścicielem dóbr został Ferdinand von Sandreczky und Sandraschütz. W XIX w. majątek należał do Ernsta Juliusa von Seidlitza z Borowa i Bielawy, a w XX w. do Ernsta Juliusa Seidlitz-Sandreczky. W 1995 roku dwór wydzierżawił od AWRSP Jan Martynów i wykorzystuje go do celów mieszkalnych.

Opis

Budynek o konstrukcji szkieletowej, dwukondygnacjowy, na planie wydłużonego prostokąta. Parter jest częściowo murowany. Budowlę nakrywa wysoki, dwuspadowy dach pokryty gontem, z lukarnami i mocno wysuniętymi okapnikami nad szczytami. Układ wnętrz jest dwutraktowy. Elewacja frontowa od strony południowej ma jedenaście osi. Wejście wiedzie przez skromny drewniany portal z nadświetlną, tworzony przez belki konstrukcyjne. Wyryta jest w nim data budowy obiektu, monogram IHS, inicjały fundatora "MRA IPH". Powyżej na wysokości piętra, pod siódmym oknem od lewej znajduje się zegar słoneczny.

Park

Z tyłu dworu rozciąga się niewielki park.

Inne

Zespół folwarcznych budynków z obszernym dziedzińcem, które pochodzą z poł. XIX w. Niedaleko dworu, po stronie południowo-zachodniej znajduje się pięć stawów rybnych.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 4 lata i 8 miesięcy temu
piekny jest ten dwór - bylem tam 3 dni temu jadac z Dzierzonowa - kosciol zobaczylem , o dworze nie wiedzialem
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 4 lata i 8 miesięcy temu
bylem w tej Sieniawce - zreszta przejezdzalem tamtedy ze 100 razy jadac do Dzierżonowa lub Nowej Rudy z "Wrocka "-Łagiewniki ..