Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Guzów
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2011
Miniatura GuzówMiniatura GuzówMiniatura GuzówMiniatura GuzówMiniatura GuzówMiniatura GuzówMiniatura GuzówMiniatura GuzówMiniatura Guzów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Guzów
Zdjęcie Bogdan Adler

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.1156, 20.3347

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał TerknerRoman KatolikBogdan Adler

Guzów

Województwo:mazowieckie
Powiat:żyrardowski
Gmina:Wiskitki
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w., nr rej.: 455 z 23.03.1962
Park:nr rej.: 42 z 20.06.1981

Stan obecny

W 1WŚ pałac został zamieniony na frontowy szpital – znacznie go dewastując ..
Sobańscy przywrócili obiekt do dawnej świetności ..
Podczas 2WŚ – w kampanii wrześniowej wykorzystano krótko pałac na miejsce dowodzenia siłami oblegającymi Warszawę . Był tu sam Adolf Hitler .
Część wyposażenia pałacu rozkradziono ... część – zniszczono ..
Sobańscy do pałacu powrócili .
Podczas zbliżania się frontu w 1945r Niemcy wywieźli zbiory z pałacu – dzieła dokończyli Rosjanie , oraz rodzimi szabrownicy po nacjonalizacji .
Budynek posłużył za siedzibę gimnazjum rolniczego , następnie został zaadaptowany na biura , oraz mieszkania pracowników lokalnej cukrowni .
Sobańskim nie zwrócono zespołu pałacowo-parkowego ...
Uzyskali oni zgodę na wykupienie swojej własności od Państwa w 1996r. , kiedy pałac był już w stanie krytycznym , a park – zdewastowanym nieużytkiem ..
Dziedzice Sobańskich rozpoczęli tytaniczną pracę logistyczną i ekonomiczną na którą środki w niewielkiej części uzyskują z dotacji , po części z działań Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego .
Równocześnie z pracami rewitalizacyjnymi pałacu i parku trwały działania mające na celu zachowanie układu rurlistycznego Guzowa poprzez jego wpis do Rejestru Zabytków .
Udało się to w 2016r.
Sobańscy i Fundacja wspiera wiele lokalnych potrzeb mieszkańców .
Wspólną inicjatywą jest rozpoczęcie budowy kościoła parafialnego dla wiernych z Guzowa .

Prace przy budynku pałacu są na etapie rewitalizacji elewacji .
Prace przy wnętrzach – to kwestia przyszłości ...

Historia

Początków obecnego pałacu należy szukać w latach 80 -tych XVIII w., kiedy to miejscowy starosta ks. Andrzej Ignacy Ogiński wybudował tu murowany późnobarokowy dwór. Dwór ten miał istnieć bez większych przebudów do lat 80 -tych następnego wieku. Obecny pałac zaczął powstawać w tym właśnie okresie. Nie wiemy, kiedy dokładnie został ukończony. Znana jest data konsekracji kaplicy przypałacowej- 1895 rok. Pałac został wybudowany na zlecenie Feliksa Sobańskiego. Ten wielki obszarnik z Ukrainy, noszący tytuł hrabiego potrzebował bardziej reprezentacyjnej rezydencji niż zastany przez niego dwór. W obecnym stanie wiedzy podaję się, że wykonawcą pałacu był Władysław Hirszel. Zanegowano jednak próby łączenia jego osoby z projektem budowli. Projekt przypisuje się nieznanemu z imienia architektowi zagranicznemu Mayerowi.

Opis

Pałac reprezentuje rzadki typ kostiumu francuskiego na terenie zaboru rosyjskiego. Został zaprojektowany z form renesansowych. W wystroju elewacji znajdujemy pilastry, opaski okienne, tralkowe balustrady, gzymsy, dekoracyjne ściany szczytowe o urozmaiconej linii. Budynek murowany i otynkowany posadowiony na planie prostokąta z dwiema czworobocznymi wieżami przylegającymi do bocznych elewacji korpusu oraz galerią łączącą korpus z kaplicą pałacową. Budynek podpiwniczony, parterowy, z bardzo wysokim dachem łamanym o połaciach z blachy. W poszyciu dachu wystawki, lukarny, dekoracyjne kominy oraz ażurowe pseudo attyki. Nad parterem mieszkalne poddasze. Korpus główny 10 osiowy z dwoma ryzalitami. W elewacji ogrodowej umieszczono piętrowy ryzalit z dostawionym otwartym tarasem i zwieńczony dekoracyjnym szczytem. Analogiczny ryzalit na elewacji frontowej poprzedzono portykiem o czterech parach kolumn toskańskich, podtrzymujący taras pierwszego piętra. Układ wnętrz dwutraktowy. Na osi sień z klatką schodową prowadzącą na poddasze. W sieni ocalał kominek ze sceną z polowania pochodzący z 2 poł. XIX w. Za sienią znajduje się dwukondygnacyjna sala balowa.

Park

Założony wraz z budową pałacu według projektu Waleriana Kronenberga i Franciszka Szaniora. Na terenie parku umieszczono trzy połączone ze sobą stawy. Wzniesiono też bramę wjazdową i kordegardę z wieżyczką.

Inne

Do pałacu za pośrednictwem galerii przylega kaplica o trójbocznie zamkniętym prezbiterium, przekryta sklepieniem kolebkowym wspartym na czterech parach filarów.
Strefa otaczająca pałac, nr rej.: A-742 z 12.05.2006 i z 4.09.2009:

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.