Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Grodzisk Mazowiecki
zdjęcie Viola Czyżewska 2011
Miniatura Grodzisk MazowieckiMiniatura Grodzisk MazowieckiMiniatura Grodzisk Mazowiecki

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiPaweł BednarekJarosław Bochyński

Grodzisk Mazowiecki

Willa Radogoszcz

Województwo:mazowieckie
Powiat:grodziski
Gmina:Grodzisk Mazowiecki
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałacyk, nr rej.: 1030/454/62 z 23.03.1962

Stan obecny

W marcu 2010 roku "Radogoszcz" została zamknięta. Rozpoczął się trwający dwa lata remont wilii połączony z adaptacją zabytku. W dniu 11 listopada 2012 roku została udostępniona mieszkańcom jako Willa Radogoszcz Galeria Etnograficzna.

Historia

Pałacyk przy ul. Sienkiewicza 31 w Grodzisku Mazowieckim nazywany jest willą "Radogoszcz".

Wersja 1 - Willa Radogoszcz został wybudowana w 1889 roku na zlecenie Zacharija Putiato, naczelnika powiatu sochaczewskiego, z przeznaczeniem na letnią rezydencję carskiego urzędnika. Po 1914 roku dom został zakupiony przez Rozalię i Pawła Helcmanów, warszawskich aptekarzy. W latach międzywojennych budynek dość często zmieniał właścicieli, którzy nadawali mu rozmaite nazwy. Według zachowanych źródeł, jednym z mieszkańców willi miał być miejscowy rabin. Z willi korzystał również Bolesław Saltz, burmistrz miasta, jednakże okoliczności jego pobytu - ze względu na brak dokumentów - pozostają niejasne. Po 1945 roku swoją siedzibę miało tu powołane przez artystów osiadłych w Grodzisku i okolicach Stowarzyszenie Miłośników Sztuki. W ramach działalności kulturalnej stowarzyszenia prowadzono szereg sekcji związanych z rozmaitymi formami kształcenia artystycznego, m.in. sekcję fotograficzną i teatralną, a także ogniska - plastyczne i muzyczne, które dały początek placówkom publicznym, do dziś funkcjonującym w mieście. W latach PRL-u willa służyła również jako miejsce spotkań różnych środowisk i organizacji działających w mieście, w tym rzemieślników i kupców grodziskich.
(http://willaradogoszcz.eu/historia)

Wersja2 - \\\"Radogoszcz została wybudowana pod koniec XIX wieku jako letnia rezydencja gubernatora warszawskiego.
Radogoszcz stoi na dawnych gruntach jordanowickich. Na starych planach działki, na której znajduje się willa Radogoszcz widniały nazwiska Eugeniusza Węgrzeckiego, Zelmana Dniestrowskiego i Retniów. Nie wiadomo jednak, czy były to nazwiska właścicieli czy budowniczych willi.
Właścicielami willi byli państwo Helmanowie: Rozalia Wilhelmina Helman i Paweł Helman, aptekarz posiadający własną aptekę w Warszawie przy ul. Elektoralnej. Rozalia Helman w późnych latach 20-tych XX wieku sprzedała Radogoszcz. Nie jest jednak wiadomo, w jaki sposób willa Radogoszcz znalazła się w posiadaniu Skarbu Państwa.
Z dostępnej literatury wynika, iż w 1949 roku willę zakupiła Jadwiga Nowacka z domu Betlejewska. Nowaccy prowadzili z Grodzisku sklep z zaopatrzeniem szewskim. Sprzedawcą willi był Abram Zylberberg. W 1972 roku willę kupiło przedsiębiorstwo państwowe "Infomera" Centrala Maszyn Biurowych w Warszawie, a następnie przekazano ją przedsiębiorstwu "Predom".\\\"
(http://www.grodzisk.pl/miasto2/pliki/docs/Wykaz_zabytkow_dla_gminy_Grodzisk_Mazowiecki.pdf)

Park

Park.

Inne

Lamus z 2. poł. XVIII w., po 1914 roku dobudowano przybudówki.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Kinga Józefowicz10 lat i 12 miesięcy temu
Bardzo ciekawe rzeczy tam się teraz dzieją!