Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Góra
zdjęcie Lelek 2011
Miniatura GóraMiniatura GóraMiniatura GóraMiniatura GóraMiniatura GóraMiniatura GóraMiniatura GóraMiniatura GóraMiniatura Góra

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Góra

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Anna SkrzeczkowskaRoman KatolikJarosław Bochyński

Góra

Województwo:mazowieckie
Powiat:płocki
Gmina:Staroźreby
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z XIX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 1442 z 22.05.1975
Park:nr rej.: 573 z 2.09.1987

Stan obecny

Opuszczony, popada w ruinę.

Historia

Dwór został wybudowany w roku 1880 dla właściciela miejscowego majątku Jana Olszewskiego. Przed nim majątek od początku jego istnienia zmieniał właścicieli wielokrotnie. Już w 1885 roku nowym właścicielem została rodzina Popkowskich. Taka stan rzeczy utrzymywał się aż do zakończenia II Wojny Światowej i odebrania majątku przez skarb państwa. Do 1963 roku mieściła się tu szkoła podstawowa, potem przedszkole, biblioteka i mieszkania nauczycieli. Po 1993 roku obiekt został przeznaczony dla lokatorów komunalnym, i zaczęła się postępująca dewastacja zabytku. (uzupełnił Jarosław Bochyński 2024)

Opis

Dwór usytuowany w centrum wsi, na wyniesieniu terenu, w zachodniej częsci niewielkiego parku krajobrazowego. Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, parterowy z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem dwuspadowym z szerokimi okapami. Elewacje 9 osiowe z 3 osiowym, piętrowym ryzalitem umieszczonym centralnie, zwieńczonym trójkątnym szczytem z poprzedzającym go 4 kolumnowym portykiem podtrzymującym taras pierwszego piętra. Układ wnętrza dwutraktowy z sienią i salonem w osi. Całość utrzymana w duchu późnego klasycyzmu i neorenesansu. Wystrój elewacji wyrażony w boniowaniu narożnym, opaskach okiennych , cokole i gzymsach. (uzupełnił Jarosław Bochyński 2024)

Park

Otocznie dworu w Górze skomponowane było jako niewielkie założenie o charakterze parkowo-użytkowym. Niewielki park krajobrazowy usytuowany był po wschodniej stronie dworu. Podjazd z gazonem znajdował się po przeciwnej stronie budynku, dalej zaś zabudowa folwarczna. Skarpę na południu założenia ( opadającą ku łąkom) wykorzystano pod sad i warzywnik. Teren parkowy o kształcie prostokąta przylegał dłuższym bokiem do traktu Sierpc-Płońk (oddzielał go mur z kamienia polnego). Wjazd główny z ozdobną bramą (nie istnieje) był od strony tego traktu, od zachodniej strony dworu. Kompozycja najbliższego otoczenia dworu związana była z główna osia budynku. Osiowość tego założenia podkreślały lipy symetrycznie rozmieszczone po obu stronach elewacji parkowej i gazon na osi elewacji frontowej. Alejki parkowe nie tworzyły regularnego układu. Obecnie pierwotna kompozycja założenia parkowo-użytkowego została zatarta przez nowa zabudowę w centrum parku, likwidacje gazony, wytyczenie nowego wjazdu.Wokół dworu zachowało się kilka starych drzew. (Jarosław Bochyński 2024)

Inne

Zdjęcia z 1982 roku Jadwiga Sokalska
Zdjęcia z 1993 roku Szymon Zaręba
Zdjęcia z 2020 roku Aneta Rowińska
Źródła: karty zabytku, ewidencja parkowa

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.