Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Gościeńczyce

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielski

Gościeńczyce

Województwo:mazowieckie
Powiat:grójecki
Gmina:Grójec
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dom w przyzwoitym stanie. Park zdziczały. Obiekt zamieszkany, dostępny z zewnątrz.

Historia

Dwór został wybudowany po połowie XIX wieku najprawdopodobniej na polecenie rodziny Tęczyńskich. W XVIII wieku miejscowy majątek był własnością Pugetów ? rodziny francuskiego pochodzenia osiadłej w Polsce w czasach Augusta II Mocnego. W majątku urodził się Jan Kacper Puget (1780-1843) ? oficer wojsk Księstwa Warszawskiego, powstaniec listopadowy, kawaler orderu Virtuti Militari i francuskiej Legii Honorowej. We dworze częstym gościem był słynny poeta Kazimierz Brodziński (1791-1835). W połowie XIX wieku majątek przeszedł w posiadanie rodziny Tęczyńskich. W 1909 roku właścicielem dworu był Żyd Mordka Łęga. W okresie między wojennym majątek należał do Wisłockich i przemysłowca Watersheita. W 1942 roku dwór był już własnością Książkiewiczów, którzy władali nim oraz resztówką również w latach powojennych. Obecnie dom jest zamieszkany i znajduje się w dość dobrym stanie technicznym. W okolicy znajduje się zdziczały park.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle. Parterowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem nakrytym dachem dwuspadowym z szerokimi okapami. Elewacja frontowa 7 osiowa z 3 osiową, piętrową, zryzalitowaną częścią środkową, nakrytą osobnym daszkiem dwuspadowym, również okapowym. W ścianach bocznych ryzalitu umieszczono otwory okienne zamknięte łukiem ostrym. Wystrój architektoniczny ograniczony do boniowania narożnego, gzymsów, drewnianych okiennych i opasek okiennych. Całość nawiązuje do architektury szwajcarskich domów wiejskich. Dwór posiada malownicze usytuowanie w zakolu rzeczki Jeziorki.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Martyna Biniszewska11 lat i 9 miesięcy temu
Czy może dysponuje ktoś odrobinę lepszym zdjęciem obiektu, np. bez auta na głównym planie i mógłby się podzielić? z góry dziękuję za odp