Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Głuchów
2009, zdjęcie Michał Jakobielski

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.9079, 20.8561

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielski

Głuchów

Województwo:mazowieckie
Powiat:grójecki
Gmina:Grójec
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, k. XVIII-XIX w., nr rej.: 1055/A/74 z 22.05.1974 oraz 51/A z 7.05.1980

Stan obecny

Własność prywatna. Dom w trakcie zarzuconego remontu. Park częściowo zdewastowany, zaniedbany. Obiekt niedostępny, niewidoczny z większej odległości.

Historia

Pałac został wybudowany na początku XX wieku dla rodziny Krzymuskich. W latach 30 tych XX wieku należał do rodziny Noskowskich. Ostatnim prywatnym właścicielem była rodzina Kowerskich. Po wojnie majątek znacjonalizowano i przeznaczono na przedszkole oraz szkołę.

Opis

Pałac murowany z cegły, otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, piętrowy, podpiwniczony z mieszkalnym poddaszem przekrytym czterospadowym dachem o połaciach z blachy. Elewacja frontowa 9 osiowa z dwoma skrajnymi osiami w formie lekko wysuniętych przed lico ściany ryzalitów. Na osi środkowej parterowy przedsionek z wejściem głównym podtrzymujący taras pierwszego piętra z żeliwną balustradą. Na elewacjach bocznych prostokątne przebudówki z dodatkowym wejściem i tarasem. Na elewacji ogrodowej umieszczono rozległy taras z wejściem do parku. Przed elewacją ogrodową okazały podjazd. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią na osi. W niej schody prowadzące na piętro. Całość utrzymana w duchu neorenesansu z motywami rodzimymi. Motywami typowo polskimi jest attyka oraz szczyt wieńczący oś środkową o falistej linii. W wystroju elewacji opaski okienne oraz gzymsy.

Park

Od południa zachowały się resztki parku krajobrazowego ze stawami.

Inne

- młyn wodny drewn. z k. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.