Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Giżyce
zdjęcie Viola Czyżewska 2011
Miniatura GiżyceMiniatura GiżyceMiniatura GiżyceMiniatura Giżyce

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Barbara PańczyszynJarosław Bochyński

Giżyce

Województwo:mazowieckie
Powiat:sochaczewski
Gmina:Iłów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVII, XIX-XX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 543 z 8.03.1985
Park:nr rej.: 749 z 11.06.1965

Historia

Obecny pałac został wybudowany w roku 1875 na miejscu wcześniejszego dworu obronnego z XV wieku. Dwór obronny został ufundowany przez biskupa płockiego Pawła Giżyckiego w 1439 roku. Pałac został wzniesiony dla rodziny Suskich. Po wojnie w budynku mieścił się Uniwersytet Ludowy. Obecnie w pałacu mieści się państwowy dom dziecka.

Opis

Budynek murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, podpiwniczony, piętrowy z poddaszem przekrytym czterospadowym dachem o połaciach z blachy. Elewacja frontowa 9 osiowa o 3 osiowym ryzalicie centralnym, poprzedzonym tarasem przed głównym wejściem i schodami oraz przekrytym trójkątnym szczytem. Elewację flankują jedno osiowe, skrajne ryzality nieznacznie wysunięte przed lico ściany. Do głównego korpusu budynku dostawiona jest czworoboczna wieża, nawiązująca kształtem do architektury obronnej z czasów pierwszego dworu. Wieża o wystroju neogotyckim, ostrołukowe blendy, przekryta dachem namiotowym o połaciach z blachy. Całość utrzymana w duchu skromnego klasycyzmu. Na parterze boniowanie pasowe, opaski okienne, gzymsy kordonowe.

Park

Obszerny park założony w XVIII wieku, znacznie przekształcony w wieku XIX. Na jego terenie znajduje się zarośnięty park o domniemanej funkcji obronnej. Obecnie zaniedbany.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.