Skatalogowanych zabytków: 11211
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.4996, 20.0293

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Beata Jóźwik

Felicjanów

Województwo:mazowieckie
Powiat:płocki
Gmina:Bodzanów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, obecnie klasztor mariawitów, nr rej.: 528 z 1.09.1980

Historia

Dwór został wybudowany w I połowie XIX wieku. W 1910 roku cały majątek został zakupiony od Florentyny Maciejec przez Zgromadzenie Mariawitów i przebudowany na nowe potrzeby zgromadzenia. W 1913 roku wzniesiono folwark i zabudowania gospodarcze. Obok nich wznosi się budynek klasztorny przebudowany z dawnego spichlerza. Majątek ucierpiał podczas II Wojny Światowej. W 1958 roku dwór wraz z pozostałymi budynkami gruntownie odnowiono. Dziś majątek pełni funkcję siedziby władz naczelnych Kościoła Katolickiego Mariawitów.

Opis

Dwór posadowiony na planie wydłużonego prostokąta, parterowy, podpiwniczony z mieszkalnym poddaszem, przekrytym dachem naczółkowym o połaciach z blachy, przeszytych lukarnami. Korpus murowany i otynkowany. Elewacji frontowa 9 osiowa z 3 osiowym dwustronnym, piętrowym ryzalitem w części parterowej z wejściem o parą okien zamkniętych półkoliście, z balkonem o żeliwnej balustradzie w części piętra oraz z trójkątnym szczytem. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu i neorenesansu. Boniowane naroża, opaski okienne i gzymsy kordonowe. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią i salonem na osi.

Park

Do dworu wiedzie aleja starodrzewu, przed nim wznosi się klomb. Park zaprojektowany w 1910-13 Antoni Marks. Na jego terenia dwa stawy z przepustami i wyspa połączona mostem z brzegiem. Obiekty małej architektury takie jak grota wzniesiona z kamieni polnych, neogotycka altana wybudowana na sztucznie wzniesionym wzgórku.

Inne

Klasztor z 1905 r.
Rządówka z pocz. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.