Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Dzierżanowo -  Osada
Park dworski z 1. poł. XIX w. 2014, zdjęcie Zbyszek G
Miniatura Dzierżanowo -  OsadaMiniatura Dzierżanowo -  OsadaMiniatura Dzierżanowo -  OsadaMiniatura Dzierżanowo -  OsadaMiniatura Dzierżanowo -  OsadaMiniatura Dzierżanowo -  Osada

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Zbyszek GJarosław Bochyński

Dzierżanowo - Osada

Województwo:mazowieckie
Powiat:płocki
Gmina:Mała Wieś
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 3 z 24.08.1976

Stan obecny

Pozostałości fundamentów.

Historia

To co stanowiło dwór to nic innego jak oficyna starszego pałacu wybudowanego w I połowie XIX wieku. Pałac ten uległ całkowitemu zniszczeniu w 1916 roku. W latach 1926-27 dawna oficyna również w znacznym stopniu zniszczona została przebudowana na zupełnie nowy dwór. 1916 rok był katastrofą nie tylko dla pałacu ale dla całej wsi. XX lecie między wojenne to przywracanie miejscowości do pełnego rozkwitu za sprawą wielkiej gospodarności Stefana Mieczkowskiego. Po II Wojnie Światowej wieś w wyniku działalności PGR znów została zdegradowana.

Opis

Dwór posadowiony był na planie wydłużonego prostokąta, częściowo drewniany, częściowo murowany, korpus główny drewniany, parterowy, z gankiem wspartym na dwóch kamiennych słupkach, w elewacji ogrodowej nowsza przybudówka. Korpus główny po obu stronach flankowany jest piętrowymi, murowanymi pawilonami. Pawilony te podpiwniczone i z poddaszem zwieńczone były trójkątnymi szczytami. Budynek nosił wyraźnie cechy neorenesansu. Dziś pozostały jedynie fragmenty fundamentów.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym z XIX w.. Na jego terenie zachowała się wielka aleja dojazdowa wysadzana podwójnym rzędem kasztanowców. Druga aleja grabowa. Na zakończeniu alei znajduje się figurka matki boskiej oraz mogiła powstańca z 1863 roku.

Inne

Wzgórek z wydrążonym amfiteatrem w północnej części parku.
Zdjęcia z 1977 roku - Maria Wydżga

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.