Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Dąbrowa
zdjecie współczesne, zdjęcie Jarosław Bochyński
Miniatura DąbrowaMiniatura DąbrowaMiniatura Dąbrowa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jarosław Bochyński

Dąbrowa

Województwo:mazowieckie
Powiat:ostrowski
Gmina:Andrzejewo
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XIX/XX w., nr rej.: A-640 z 3.09.1990

Historia

W XIX wieku mamy do czynienia z dwoma folwarkami i wsią o nazwie Dąbrowa. Według Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego… w 1827 roku we wsi Dabrowa było 21 domów i i 109 mieszkańców. Około 1887 roku właścicielem jednego folwarku Dąbrowa był Antonii Skarżyński syn Feliksa. Posiadał on 247 mórg ziemi a na niej 3 domy. Drugi folwark Dąbrowa był własnością Olgi Włodkowskiej i liczył 206 mórg i miał w domy. Sytuacja taka trwała jeszcze w latach dwudziestych XX wieku. Po Skarżyńskim folwark posiadał Władysław Mierzejewski (?) (199 ha), a po Włodkowskiej folwark o powierzchni 138 ha przejął Józef Ordyłowski. Od Ordyłowskiego część z założeniem dworsko-ogrodowym kupił Piotr Nagórka (około 1934 roku). Ten na pewien czas wydzierżawił folwark niejakiemu Pruszkowskiemu. Ostatecznie w 1938 roku folwark kupił Stanisław Pietrusiński. Parcela liczyła wtedy około 30 ha. Zarówno czas przebywania w rękach sowieckich jak i podczas okupacji niemieckiej nie spowodował większych strat w majątku. Spłonęło tylko kilka drewnianych zabudowań gospodarczych. Po II WŚ majątku nie objęła reforma rolna . Po Stanisławie Pietrusińskim jego dobra odziedziczył syn Józef oraz wnuk Lucjan Dłuski, który razem z siostrzeńcem Józefem , gospodaruje dzisiaj na tych samych 30 hektarach, kupionych przez dziada.
Dwór powstał około 1900 roku w centralnej części parku. Dwór był drewniany, parterowy z mieszkalnym poddaszem. Miał dwa duże ganki przed którymi urządzone były podjazdy z podwyższonymi klombami w środku. Od ganków odchodziły promieniście alejki spacerowe. Park miał charakter krajobrazowy o bardzo zróżnicowanym składzie gatunkowym. W parku urządzone były altany, jedna przy dworze , druga nad rzeką. Zabudowa gospodarcza skupiona była w południowej części założenia – do dziś przetrwała piwnica-lodownia. (Jarosław Bochyński)

Opis

Dwór drewniany i oszalowany, posadowiony na planie prostokąta o regularnej bryle. Parterowy, z poddaszem nakrytym dachem dwuspadowym krytym wtórnym eternitem. Elewacja frontowa 8 osiowa z niesymetrycznie umieszczoną prostokątną sionką nakrytą daszkiem dwuspadowym. Prostokątne otwory okienne zostały wyposażone w drewniane okiennice. Całość pozbawiona wyraźnych cech stylowych.

Park

Park.

Inne

Obora.
Piwnica z lodownią.
Źródła:
Ewidencja założenia dworsko-ogrodowego w Dąbrowie
Karta zabytku
www.dworypogranicza.pl
Zdjęcia 1989 roku E. Korneluk
Zdjęcie współczesne www.dworypogranicza.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.