Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Dańków
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2012
Miniatura DańkówMiniatura DańkówMiniatura Dańków

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiJarosław Bochyński

Dańków

Województwo:mazowieckie
Powiat:grójecki
Gmina:Błędów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski i folwarczny, XIX/XX w., nr rej.: 482/A/62 z 23.03.1962 oraz 28/A z 20.12.1999

Stan obecny

Dom w bardzo dobrym stanie. Park w stanie przyzwoitym. Obiekt niedostępny, widoczny z większej odległości. Własność rodziny dawnych właścicieli.

Historia

Dwór został wybudowany w pierwszej tercji XIX wieku na polecenie rodziny Majewskich. W połowie XIX wieku odbyła się przebudowa dworu, który został ponownie przebudowany w 1936 roku. Kolumnowy portyk na osi głównej został wybudowany w latach 1938-39 i zastąpił pierwotny, drewniany ganek. Po zakończeniu II Wojny Światowej dwór przeszedł niefortunną odbudowę, które zniszczyła jego wartości artystyczne między innymi poprzez wybicie dużych okien. Po powrocie majątku do prawowitych właścicieli dwór został odrestaurowany i powrócił do pierwotnej formy. Przy dworze stoi oficyna z połowy XIX wieku. Obecnie dwór jest zamieszkały przez właścicieli. Znajduje się w bardzo dobrym stanie technicznym. W okolicy znajduje się park. W roku 1783 majątek był w posiadaniu rodziny Zbierzchowskich. Na przełomie XVIII i XIX wieku posiadłość należała do rodziny Szamotów. Najpierw do Seweryna Szamota a później do 1817 roku do jego syna Hipolita Szamota.
W latach późniejszych majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli i należał kolejno do: Jana i Jadwigi z Czarnowskich Majewskich, od 1838 roku do Antoniego Trąbczyńskiego a po jego śmierci do jego córki Antoniny z Trąbczyńskich żony Filipa Suskiego. W roku 1878 majątek przeszedł w posiadanie Aleksandra Janasza, następnie przez małżeństwo przeszedł do Wolskich, którzy władali majątkiem aż do zakończenia II Wojny Światowe i przejęcia go przez skarb państwa. Za gospodarowania majątkiem przez rodzinę Wolskich ten stał się wzorowym gospodarstwem rolnym, szczególnie zboża siewnego.
Synem właścicieli dworu był profesor Tadeusz Wolski (1924-2005)- twórca słynnego, uprawianego w całej Polsce pszenżyta, członek PAN. W latach 90 tych dwór powrócił do profesora i jego żony Anny z Branickich. Obecnie dwór w posiadaniu prawowitych właścicieli jest zamieszkały i pozostaje w bardzo dobrym stanie technicznym. W otoczeniu zadbany park.

Opis

Dwór murowany z cegły, otynkowany i malowany na jasno żółty kolor. Posadowiony na planie prostokąta o regularnej bryle. Parterowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem nakrytym wysokim dachem czterospadowym. Połacie kryte dachówką ceramiczną.
W połaciach w elewacji frontowej cztery symetrycznie rozmieszczone lukarny, zwieńczone trójkątnymi szczytami oraz nakryte daszkami dwuspadowymi. Elewacja frontowa 11 osiowa z 3 osiowym piętrowym ryzalitem przechodzącym w poziomie dachu w wystawkę umieszczonym centralnie.
Ryzalit poprzedzony został czterokolumnowym portykiem toskańskim w wielkim porządku zwieńczony trójkątnym szczytem. Prostokątne otwory okienne wyposażone zostały w drewniane okiennice. Całość skomponowana w duchu stylu dworkowego i klasycyzmu.

Park

Pozostałości po parku założonego w I połowie XIX wieku z okazami starodrzewu.

Inne

Wokół dworu zachowane zabudowania: oficyna z połowy XIX wieku, parterowa, drewniana i otynkowana; spichlerz z roku 1843 wzniesiony w stylu klasycystycznych z cegły i kamienia polnego, inne zabudowania gospodarcze z 1905 roku.

Folwark:
Rządcówka.
Gorzelnia.
2 magazyny.
Spichrz.
2 obory.
Laboratorium.
Stodoła.
Wozownia.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.