Skatalogowanych zabytków: 11207
Zarejestruj się
Miniatura Czubin
zdjęcie Viola Czyżewska 2011

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.1761, 20.6684

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielski

Czubin

Województwo:mazowieckie
Powiat:pruszkowski
Gmina:Brwinów
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dom Opieki Społecznej.
Ochroniarz przy bramie.
Zakaz wstępu.

Historia

Majątek w połowie XVIII wieku stanowił ośrodek administracyjny rodziny Skarbków z Żelazowej Woli. W 1929 roku dwór wraz z majątkiem przechodzi z rąk Magdaleny Radziwiłł do Rzymskokatolickiego Seminarium Metropolitarnego z Warszawy. Po II Wojnie Światowej majątek był sukcesywnie nacjonalizowany by ostatecznie w całości służyć domowi opieki społecznej. Po 1989 roku Seminarium podjęło nieskuteczne starania o odzyskanie majątku dla własnych potrzeb. Obecnie dwór pełni swoją powojenną funkcję domu opieki społecznej.

Opis

Dwór na planie prostokąta, murowany z cegły, otynkowany, parterowy z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem naczółkowym o połaciach z blachy. 9 osiowa elewacja z czterokolumnowym portykiem toskańskim, umiejscowionym centralnie, szerokości 3 osi, dźwigającym balkon pierwszego piętra. Portyk dostawiony jest do 3 osiowego ryzalitu zwieńczonego trójkątnym szczytem. Elewacje o skromnych klasycystycznych dekoracjach takich jak opaski okienne i gzymsy.

Park

Park otoczony naturalnymi granicami z trzech stron w formie stawów rybnych oraz rzeką Rokitnicą, zasilającą te stawy. Od strony północnej park ograniczony aleją starodrzewu.

Inne

Na terenie założenie dworskiego znajdują się zabudowania gospodarcze.
2 budynki gospodarcze, XIX/XX, nr rej.: 1260-A z 28.02.1985:
- obora
- spichrz

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.