Skatalogowanych zabytków: 11149
Zarejestruj się
Miniatura Ciechanów
M. E. Wojciechowscy
Miniatura CiechanówMiniatura CiechanówMiniatura CiechanówMiniatura CiechanówMiniatura CiechanówMiniatura CiechanówMiniatura CiechanówMiniatura CiechanówMiniatura Ciechanów

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.8844, 20.6189

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiRafał TerknerWaldemar PotulnyŁukasz Szamraj

Ciechanów

Województwo:mazowieckie
Powiat:ciechanowski
Gmina:Ciechanów (miejska)
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:zamek (ruina), nr rej.: A-81 z 6.08.1959

Historia

Zamek wybudowany w XV wieku z inicjatywy księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Imię twórcy (Niklos) znamy z korespondencji między nim a zleceniodawcą. W drugiej połowie XV wieku zamek uległ znacznym zniszczeniom w wyniku pożaru, który strawił całe miasto. Szybko jednak go odbudowano nadając mu jeszcze świetniejszy charakter. Po 1526 roku zamek zajęła wdowa po Zygmuncie I Starym- Bona. Wtedy też zamek zyskał renesansowy kostium. Bona rezydowała w nim około 10 lat po czym zamek zaczął pełnić funkcje administracyjne. Zamek najpoważniejszym zniszczeniom uległ podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku. Po tym fakcie stan zamku już tylko się pogarszał. W 1795 roku rozebrano ostatnie budynki mieszkalne i obiekt od początku XIX wieku był już tylko romantyczną ruiną bez żadnej funkcji społecznej. Zamek jako źródło inspiracji wybrali sobie artyści. Podczas wojny był świadkiem egzekucji członków polskiego ruchu oporu. Po niej zabezpieczony jako trwała ruina, został przeznaczony na cele turystyczne. Od 2004 roku w zamku siedzibę ma bractwo rycerskie rekonstruujące rycerstwo polskie z XV wieku.

Opis

Zamek został wybudowany na bagnistym terenie, na skarpie rzeki. Aby zapobiec negatywnemu wpływowi niestabilnego podłoże najpierw wzmocniono go dużo ilością materiału budowlanego i pniami. Zamek wznosił się na planie regularnego czworoboku, z dwiema wieżami od strony południa. Wieże połączone były ze sobą chodnikiem od strony wewnętrznej muru. Po stronie północnej znajdował się dwukondygnacyjny budynek mieszkalny. Na każdym piętrze znajdowały się cztery pomieszczenia z tym, że pomieszczenia przyziemia przeznaczone były na funkcje gospodarcze a piętra pełniły funkcje reprezentacyjne i mieszkalne. XV wieczna odbudowa podwyższyła mury, wieże o budynek mieszkalny o jedno piętro, w którym umieszczono sypialnię i kaplicę. Przebudowa renesansowa jeszcze raz podwyższyła budynek mieszkalny i nadała mu stylowy wygląd. Dostosowano też wież na potrzeby broni palnej. Przebito też nową bramę umieszczając ją w ryzalicie z mechanizmem mostu zwodzonego.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.