Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Chrcynno
M. E. Wojciechowscy
Miniatura ChrcynnoMiniatura ChrcynnoMiniatura ChrcynnoMiniatura Chrcynno

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jarosław Bochyński

Chrcynno

Województwo:mazowieckie
Powiat:nowodworski
Gmina:Nasielsk
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 1845 r., nr rej.: A-77 z 20.11.1959

Stan obecny

Własność prywatna - stadnina koni.

Historia

Zespół pałacowo-parkowy w Chrcynnie powstał w połowie XIX wieku. Już w latach 30 XIX wieku ówczesny właściciel Chrcynna Józef Koźmiński zlecił Henrykowi Marconiemu projekt pałacu. W latach 1830-1843 powstało kilka koncepcji architektonicznych. Budowę pałacu zakończono w 1845 roku. Anglo-gotycki pałac Marconiego zaprojektowany został na planie prostokąta z ryzalitem zawierającym wejście główne na osi fasady. Pałac miał nieregularną bryłę z wysoką, kwadratową wieżą zakończoną ośmiobokiem z iglicą. Do południowo-zachodniego narożnika dostawiony był prostokątny budynek z kuchnia i pomieszczeniami gospodarczymi. Dach pokryto blachą cynkową. W początkach XX wieku w elewacji ogrodowej była drewniana weranda –zlikwidowano ją w latach pozostawiając taras.
Pałac otoczony był parkiem krajobrazowym założonym równolegle z budową pałacu. Do parku od południa przylegał ogród owocowo-warzywny o powierzchni 4 mórg.
Kolejnym właścicielem Chrcynna był Bronisław Kurz (od 1845? do końca XIX wieku). W 1910 roku właścicielem majątku został Feliks Eugeniusz Rościszewski i jego żona Zofia z Bolechowskich. Po śmierci Feliksa w 1932 roku majątek przeszedł na jego syna Zdzisława. Rodzina Rościszewskich mieszkała w Chrcynnie do 1939 roku, W okresie wojny Niemcy wysiedlili z Chrcynna 26 rodzin i rozebrali część zabudowań gospodarczych. Pałac zajęli na biura i mieszkania pracownik budowanego opodal lotniska. Pałac został doszczętnie zniszczony w 1945 roku przez wojska sowieckie. Po II WŚ majątek rozparcelowano a pałac przejął Skarb państwa. Przez wiele pozostawał niezabezpieczony i ulegał dalszej destrukcji. Dopiero w XX wieku pałac przeszedł w ręce prywatne i został poddany gruntownej renowacji. Przywrócono go do dawnego wyglądu według oryginalnych projektów. Pałac wraz z otoczeniem został zaadaptowany na stadninę koni. (Jarosław Bochyński)

Opis

Pałac murowany z cegły, otynkowany, na planie prostokąta, podpiwniczony, dwupiętrowy, z poddaszem przekrytym czterospadowym dachem, połacie z dachówki. Elewacja frontowa 9 osiowa z trzy osiowym ryzalitem środkowym. Ryzalit dwupiętrowy wyposażony w ostrołukowe okna i wejścia do przedsionku, całość zwieńczona zamkniętą uskokowo ścianą szczytową. Ryzalit spięty z dwóch stron oktogalnymi filarami. Do bryły korpusu dostawiona jest czworoboczna wieża. Skromne dekoracje elewacji ograniczają się do opasek okiennych, przypór i stylizowanych zwieńczeń.

Park

Zabytkowy park o powierzchni 5,5 hektara.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

janusz kaminski11 lat i 3 miesiące temu
Witam
piekny dodatkowo corka własciciela prowadzi stadnine koni arabskich
gratuluje Pani Alicjo pasji
pozdrawiam