Skatalogowanych zabytków: 11227
Zarejestruj się
Miniatura Chojnowo
2004, zdjęcie Mariusz Mysiakowski
Miniatura ChojnowoMiniatura ChojnowoMiniatura ChojnowoMiniatura ChojnowoMiniatura Chojnowo

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Chojnowo

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.0271, 20.7672

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mariusz Mysiakowski

Chojnowo

Województwo:mazowieckie
Powiat:przasnyski
Gmina:Czernice Borowe
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: A-280 z 14.05.1994

Stan obecny

Opuszczony.

Historia

Dwór wybudowany w III ćwierci XIX wieku. W 1907 roku należał do Stanisława Chełchowskiego, prezesa Centralnego Towarzystwa Rolniczego w Królestwie Polskim. Od 1935 roku majątek należał do Michała Bojanowskiego Juniora. Po 1945 roku we dworze ulokowano szkołę podstawową, biura miejscowego PGR-u oraz mieszkania prywatne. Właścicielem powojennym był PGR- Grudusk- Zakład Rolny w Chojnowie. W latach 90 tych dwór pozostawał częściowo zamieszkały i chylił się ku upadkowi. Obecnie we współpracy z rodziną Bojanowskich planuje się otwarcie izby pamięci Stanisława Chełchowskiego.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, podpiwniczony, parterowy, z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem dwuspadowym o połaciach pobitych blachą. Elewacja frontowa 7 osiowa z wejściem głównym umieszczonym na osi głównej. Wejście umieszczone w szerokim otworze dekorowanym dwoma płycinowymi lizenami oraz neogotycką stolarką. W wejściu umieszczono 4 smukłe kolumienki kompozytowe. Przed wejściem umieszczono otwarty taras z żeliwną balustradką. Wystrój elewacji ograniczony do gzymsu podokiennego oraz płycinowych lizen narożnych. Układ wnętrz dwutraktowy z obszerną sienią pośrodku traktu frontowego. Całość skomponowana w duchu późnego klasycyzmu.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym ze stawem z 2 poł. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Tomasz Lisieckirok i 7 miesięcy temu
Trochę się tu zmieniło. Opis jest nieaktualny. Dworek jest wyremontowany, a siedzibę znalazło tu muzeum regionalne z dwoma ciekawymi ekspozycjami. Organizowane są tu również liczne spotkania oraz imprezy plenerowe. Oby więcej można było przeczytać tu takich informacji. Dla zainteresowanych:
https://www.facebook.com/pg/dworwchojnowie/posts/
Marek Kujawarok i 7 miesięcy temu
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaktualizował Pan opis. Służy do tego opcja "zasugeruj zmiany".