Skatalogowanych zabytków: 11225
Zarejestruj się
Miniatura Sochaczew - Chodaków
Zdjęcie Viola Czyżewska 2011
Miniatura Sochaczew - ChodakówMiniatura Sochaczew - Chodaków

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.2539, 20.2818

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy Mrozekewelina milik

Sochaczew - Chodaków

Województwo:mazowieckie
Powiat:sochaczewski
Gmina:Sochaczew (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski,, 1 poł. XIX, XX w., nr rej.: 602/62 z 4.04.1962
Park:nr rej.: 46/602 z 5.05.1980

Stan obecny

Obecnie, opuszczony, niszczeje.

Historia

Dwór /ul. Chopina 164/ obecny adres: ogrodowa1 lub Hotelowa ? wybudowany został w dwudziestoleciu międzywojennym prawdopodobnie z wykorzystaniem wcześniejszego dworu XIX wiecznego stojącego w tym miejscu. W roku 1928 został powiększony o nowe skrzydło.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, podpiwniczony parterowy, z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach krytych wtórną papą. Elewacja frontowa 7 osiowa z 3 osiową, piętrową częścią środkową wieńczoną trójkątnym szczytem przeprutym oknem półokrągłym. Część środkowa poprzedzona została porykiem wspartym na czterech pękatych kolumnach toskańskich, dźwigających taras na wysokości piętra. Pod portykiem otwory okienne eliptycznym kształcie. Elewacje boczne 4 osiowe z lukarną w połaci dachowej zamkniętą łukiem wklęsło- wypukłym. Elewacje dekorowane boniowaniem narożnym. Układ wnętrz przekształcony. Całość skomponowana w stylu dworkowym z przewagą elementów klasycystycznych. Do elewacji tylnej dostawiono piętrowy korpus, posadowiony na planie prostokąta, położony prostopadle do starszej części dworu. Na 5 osiowych elewacjach wzdłużnych umieszczono 3 osiowe ryzality pozorne wieńczone trójkątnymi szczytami. Elewacje dekorowane boniowaniem narożnym.

Park

Brak parku, w najbliższym otoczeniu dworu bloki nowej dzielnicy mieszkaniowej.

Inne

Aleja lipowa do Żelazowej Woli, nr rej.: 542 z 5.05.1980

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Darek Jankowski4 lata i 3 miesiące temu
cacuszko, blisko Zelazowej Woli, żal, że tak niszczeje, a miasto ma w nosie taki obiekt. Często tam przejeżdżam, to perełka Sochaczewa. Oglądajcie póki jeszcze jest.
Daro