Skatalogowanych zabytków: 11334
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jarosław Bochyński

Bromierz

Województwo:mazowieckie
Powiat:płocki
Gmina:Staroźreby
Rodzaj obiektu:Dwór

Historia

W drugiej połowie XIX wieku dobra Bromierz przechodzą w ręce rodziny Ożarowskich w drodze posagu. W 1914 roku Ożarowscy budują nowy murowany dwór na miejscu dawnego.
Ostatnim właścicielem majątku przed IIWŚ był Aleksander Ożarowski . W 1939 roku majątek przejęli Niemcy, a właściciela wywieźli do obozu gdzie zginął.
Po IIWŚ majątek został rozparcelowany. Ośrodek składający się dworu, parku, zabudowań gospodarczych i 14 ha ziemi ornej został przekazany władzom powiatowym, które zorganizowały w nim Dom Starców działający w latach 1945-1950.
W 1950 roku ośrodek przejęła Gromadzka Rada – umieściła w nim biura, sklep GS i prywatne mieszkania.
W 1961 roku we dworze zorganizowana została 2 klasowa szkoła podstawowa. Poza szkołą nadal funkcjonował tu sklep GS i prywatne mieszkania.
W 1983 roku dwór , park i 10 ha ziemi ornej kupił Wiesław Jaworski. Do dziś pozostaje w rękach prywatnych. (Jarosław Bochyński)

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle. Parterowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem nakrytym dachem łamanym z połaciami krytymi dachówką ceramiczną. W dolnej połaci rozmieszczone symetrycznie okna połaciowe. Elewacja frontowa 9 osiowa z 3 osiowym ryzalitem umieszczonym centralnie z 3 osiową wystawką dachową zwieńczoną barokowym szczytem ze sterczynami. Ryzalit poprzedzony półokrągłym portykiem toskańskim. Wystrój elewacji ograniczony do profilowanych opasek okiennych oraz profilowanego gzymsu koronującego. Na elewacji bocznej dodatkowe wejście poprzedzone prostopadłymi schodkami. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu. Dwór w chwili obecnej świeżo po odbudowie, w bardzo dobrym stanie technicznym. Resztki parku krajobrazowego poddane rewitalizacji.

Inne

Zdjęcia archiwalne 1986 roku - Teresa Garowska

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Jerzy S.rok i 3 miesiące temu
Poprawne współrzędne: 52.670461, 20.002205