Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Borowie
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2012
Miniatura BorowieMiniatura BorowieMiniatura BorowieMiniatura BorowieMiniatura BorowieMiniatura BorowieMiniatura BorowieMiniatura BorowieMiniatura BorowieMiniatura BorowieMiniatura BorowieMiniatura Borowie

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiWiesiek GąskaRafał Terkner

Borowie

Województwo:mazowieckie
Powiat:garwoliński
Gmina:Borowie
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 1 ćw. XIX w., nr rej.: 435 z 22.03.1962 oraz z 28.04.1998 i 14.06.2000

Stan obecny

Urząd Gminy.
Urząd Stanu Cywilnego.

Historia

Dwór wybudowany w pierwszej ćwierci XIX wieku dla rodziny Moszyńskich. W tym czasie właścicielką miejscowości była Oktawia Jóźwicka, obszar całego majątku wynosił 418 hektarów. Przywilej lokacyjny na założenie miasta Borowie uzyskał w 1548 roku kasztelan liwski Jan Warszewicki. Wcześniejsza wieś była znana pod nazwą Jastrzębie. Z pierwotnego założenia urbanistycznego do dzisiejszych czasów przetrwał prostokątny rynek. Kościół został umieszczony po jego wschodniej stronie, po południowej zaś znajdują się zabudowania dworskie wraz z omawianym obiektem. Dziś dwór jest siedzibą Poczty Polskiej, Rady Gminnej, Urzędu Stanu Cywilnego oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Opis

Podstawowym budulcem dworu jest cegła. Lica ścian zostały otynkowane. Cała kompozycja architektoniczna została zawarta w duchu klasycyzmu. Jest to parterowy, podpiwniczony budynek, w planie prostokątny, z czterokolumnowym, toskańskim portykiem dźwigającym trójpołaciowy daszek, oraz korespondującym z nim drugim bardziej rozbudowanym portykiem umieszczonym na ścianie bocznej dworku a dźwigającym trójkątny szczyt. Układ wnętrza dwutraktowy z sienią umieszczoną na osi. Całość przekryta dachem cztero spadowym, o połaciach z czerwonej blachy.

Park

Pozostałości parku krajobrazowego.
Od frontu znajduj się ślady dawnego podjazdu z kolistym gazonem pośrodku. Na północy, równolegle do dworu znajduje się wielki, prostokątny staw z resztkami miesznego drzewostanu, m.in. starych jesionów i klonów.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.