Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.058, 16.7985

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Maciej AdamekBogdan Adler

Sadowice

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wrocławski
Gmina:Kąty Wrocławskie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z pocz. XX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 584 z 24.08.1959
Park:nr rej.: 362/2 z 24.07.1976

Stan obecny

Zakład Wychowawczy.

Historia

Pałac przebudowany w 1798 roku dla Gottloba Albrechta von Saurma w stylu klasycystycznym z wykorzystaniem wcześniejszego założenia, o którym mowa jest w źródłach historycznych w 1574 roku. Pałac gruntownie przebudowano w 1903 roku, gdy wybudowano boczne, symetryczne pawilony połączone z głównym korpusem dwuosiowymi łącznikami. Usunięto wówczas dachową wieżyczkę. Kolejna nieznaczna przebudowa miała miejsce w 1914 roku. W trakcie tych przebudów dbano o zachowanie frontowej elewacji z XVIII w., która zdobiona jest bogatymi sztukateriami. Po II wojnie światowej pałac uległ zniszczeniu. W 1968 roku doczekał się gruntownego remontu. W 1977 roku w kolejnym remoncie wymieniono pokrycie dachu, a w 1978 roku odnowiono elewacje. Wnętrza budynku zostały całkowicie przebudowane. - Właścicielem pierwszej budowli był Sebald Sauermann. Do 1945 roku pałac należał do Gustava von Johnstona. Obecnie w pałacu mieści się Zakład Wychowawczy Ministerstwa Sprawiedliwości, ulokowany tu w 1968 roku.

Opis

Budynek o eklektycznych cechach neobarokowych. Parterowy, murowany z cegły, wysoko podpiwniczony, przekryty dachami dwuspadowymi z lukarnami krytymi dachówką. Elewacja budynku ma dwadzieścia jeden osi, trójosiowe boczne ryzality o dwóch kondygnacjach z wolutowymi szczytami. Wejście wiedzie przez filarowo-kolumnowy portyk, dźwigający spory balkon z kamienną balustradą i podwójnym herbem w kartuszu, umieszczonym w centralnej części portyku. Okna ryzalitów w elewacji frontowej są flankowane czterema pilastrami. Przyziemie i naroża budynku zdobi boniowanie. Piwnice mają sklepienia kolebkowe i dwutraktowy układ wnętrz. W pałacu zachował się neogotycki kominek z dwoma herbami w górnej części, podobnymi do umieszczonych na portyku.

Park

Wokół pałacu rozciąga się nieduży park w stylu angielskim, w którym odnaleźć można ruiny kamiennej klasycystycznej kaplicy grobowej rodu von Saurma z pocz. XIX w. Ma ona kształt rotundy z doryckim portykiem od strony pałacu.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.