Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Bogurzyn
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2011
Miniatura BogurzynMiniatura Bogurzyn

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mariusz Mysiakowski

Bogurzyn

Województwo:mazowieckie
Powiat:mławski
Gmina:Wiśniewo
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Po remoncie.

Historia

Budynek wzniesiony w końcu XIX wieku. Pierwszym właścicielem był Mieczysław Jankowski. Następnym właścicielem była rodzina Rudowskich. Po II Wojnie Światowej dwór został przejęty przez szkołę rolniczą. W 1951 roku dokonany gruntownej przebudowy

Opis

Pierwotnie był to budynek parterowy na planie prostokąta, z 9 osiową fasadą ze skrajnymi ryzalitami jednoosiowymi nieznacznie wysuniętymi przed lico ściany oraz częścią środkową piętrową, trzy osiową zabudowaną czterokolumnowym portykiem dźwigającym balkon pierwszego piętra. Ryzalit środkowy zwieńczony był trójkątną ścianą szczytową. Układ wnętrze dwutraktowy z obszerną sienią pośrodku traktu frontowego. W czasie przebudowy dwór podwyższono o jedno piętro a narożne ryzality zwieńczono trójkątnymi ścianami szczytowymi. Budynek nabrał cech klasycystycznych. Całość murowana i otynkowana, boniowania na narożach. Podpiwniczona, z poddaszem. Nowy budynek o charakterze pałacowym zyskał połączenie z dobudówką z czasów niemieckiej okupacji.

Park

Zachowany park krajobrazowy z XIX wieku o czytelnej kompozycji przestrzennej oraz urozmaiconym drzewostanem o wartościach przyrodniczych i historycznych.

Inne

Dobrze zachowana oraz nadal "czynna" ziemianka na ziemiopłody.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.