Skatalogowanych zabytków: 11249
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.5241, 21.1999

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał TerknerTomasz Pawelec

Bartodzieje

Województwo:mazowieckie
Powiat:radomski
Gmina:Jastrzębia
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: 807/A z 19.01.1973 oraz 24/A z 25.04.1980
Park:nr rej.: 750/A z 19.12.1957

Stan obecny

Ruiny.

Historia

Dworek wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Budynek budowany był w kilku etapach. Najpierw był to dwór drewniany, w latach 40 tych zstąpiono go murowanym, by w II połowie XIX wieku rozbudować go do ostatecznej formy. W latach między wojennych dokonano jeszcze drobnych przekształceń. Przez cały czas swego istnienia wiele razy zmieniał właścicieli. Wszystkie zawieruchy dziejowe takie jak zabory i wojny światowe czy okres komunizmu przeszedł bez większego szwanku. Dopiero lata wolnej Polski przyniosły mu destrukcję. W 1988 roku majątek przeszedł w posiadanie szwedzkiego inwestora, który przebudowując bez poszanowania zasad konserwatorskich oficynę założył w niej produkcję mozaiki podłogowej. Dworek remontowany przez krótki czas zaczął popadać w ruinę. Gdy szwedzki interes podupadł obiekt pozostał niezagospodarowany aż do 2003 roku kiedy padł ofiarą podpalenia. Spłonął doszczętnie i obecnie znajduje się w stanie ruiny.

Opis

Budynek murowany na planie prostokąta, częściowo podpiwniczony, parterowy z mieszkalnym poddaszem. Do korpusu głównego dobudowane dwa boczne skrzydła. Po bokach przybudówki w kształcie piętrowej wieży, przekrytej dachem czterospadowym i klatka schodowa. Na elewacji ogrodowej taras z prowadzącymi do niego schodami, od frontu czterokolumnowy portyk z trójkątnym szczytem. Dach od frontu mansardowy, na reszcie elewacji spadowy.

Park

Kompleks unikatowego starodrzewia. Kilka pomników przyrody. Unikalne gatunki drzew i krzewów. Park pozostaje w stanie postępującej destrukcji.

Inne

2 oficyny z 1 poł. XIX w.
Brama.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.