Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Barchów

Województwo:mazowieckie
Powiat:węgrowski
Gmina:Łochów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z poł. XIX w., nr rej.: A-278 z 29.08.1980

Historia

Dworek z połowy XIX wieku. W drugiej połowie XIX wieku został przebudowany przez właściciela Konstantego Wiechowskiego. W 1813 roku majątek dzierżawił dziadek Marii Konopnickiej Wasiłowski. W 2002 roku dworek doszczętnie spłonął. Nie odbudowany pozostaje w ruinie.

Opis

Konstrukcja drewniana, zrębowa, był oszalowany. Parterowy, na planie prostokąta, z poddaszem mieszkalnym, częściowo podpiwniczony, w wysokiej podmurówce mieściła się izba mieszkalna. Elewacja frontowa wyposażona była w ganek, przykryty trójkątną ścianą szczytową, zwieńczoną kostkowym gzymsem, wsparty na czterech drewnianych kolumnach. Dwór przekryty był dwuspadowym dachem. Układ wnętrz dwutraktowy.

Park

Do dworu prowadziła aleja świerkowa, umieszczona na grobli, między dwiema ułożonymi symetrycznie sadzawkami, o długości około 300 metrów. W parku znajduje się obecnie kilka pomników przyrody oraz zespół starodrzewia. Czytelny pozostaje układ krzewów. Po drugiej stronie dworu w kierunku rzeki Liwiec prowadzi aleja jesionowo świerkowa. Z powodu nie działania systemu hydrologicznego stawy i łączące je kanały zarastają trzciną. Park nie ogrodzony.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.