Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Rybnica
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura RybnicaMiniatura RybnicaMiniatura RybnicaMiniatura RybnicaMiniatura RybnicaMiniatura RybnicaMiniatura RybnicaMiniatura RybnicaMiniatura RybnicaMiniatura RybnicaMiniatura RybnicaMiniatura RybnicaMiniatura RybnicaMiniatura RybnicaMiniatura RybnicaMiniatura RybnicaMiniatura RybnicaMiniatura Rybnica

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Rybnica
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Maciej AdamekJerzy MrozekBogdan AdlerWaldemar PotulnyGREGORIUS ...

Rybnica

Województwo:dolnośląskie
Powiat:jeleniogórski
Gmina:Stara Kamienica
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:ruiny zamku, nr rej.: A/759/961 z 13.12.1961

Stan obecny

Z dawnego zamku zachowała się północna ściana budynku głównego, fragment ściany zachodniej, relikty alkierza oraz zasypane dziś piwnice. W niektórych oknach widać jeszcze resztki kamiennych obramowań, a w ścianie - pozostałości belek stropowych. Dziś ruina jest mocno zalesiona. Stoi na terenie prywatnym, lecz jest dostępna.

Historia

Kamienne ruiny zamku wznoszą się na skalistym wzniesieniu ponad doliną. Geneza zamku sięga końca XIII wieku. W tym okresie warownia była jeszcze drewniano-ziemna. Budowę murowanej warowni datuje się na lata 1364/65-1369 a za fundatora uznaje się Karola IV. Równocześnie uznaje się, że zamek był w tym samym czasie własnością rycerza Mikołaja z Rybnicy. Na początku XV wieku zamek został zniszczony jednak już w latach późniejszych został rozbudowany. W latach 1750 i 1786 warownia została przekształcona ale już w I połowie XIX wieku opuszczono ją.

Opis

Wiedzy na temat struktury przestrzennej zamku dostarcza nam ikonografia XVIII wieczna.
Głównym elementem zamku był trójkondygnacyjny dom mieszkalny posadowiony na planie prostokąta o wymiarach 15/25 m. Elewacja boczna domu wyposażona była w przybudówkę. Na północnej krawędzi wzgórza do dziś widoczny pozostaję ślad po czworobocznej budowli. Możliwe, że są to relikty wieży albo ryzalitu.

Park

Ok 1ha park ze stawami rybnymi otaczał założenie zamkowe .

Inne

Zdjęcia archiwalne pochodzą ze strony : fotopolska.eu dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.