Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Melsztyn - Zamek Melsztyn
2011, zdjęcie Łukasz Szamraj
Miniatura Melsztyn - Zamek MelsztynMiniatura Melsztyn - Zamek MelsztynMiniatura Melsztyn - Zamek MelsztynMiniatura Melsztyn - Zamek MelsztynMiniatura Melsztyn - Zamek MelsztynMiniatura Melsztyn - Zamek Melsztyn

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Łukasz SzamrajRadosław SroczyńskiMarek Hebda

Melsztyn - Zamek Melsztyn

Województwo:małopolskie
Powiat:tarnowski
Gmina:Zakliczyn
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:ruiny zamku, nr rej.: KBS 11-Be/4/Kr/36 z 26.03.1936 oraz A-3 z 2.04.1968

Historia

Ruiny średniowiecznego zamku wznoszą się na górze po lewej stronie Dunajca. Nie były one nigdy przedmiotem badań archeologicznych a badania architektoniczne ograniczyły się do prac inwentaryzacyjnych. W 1347 roku miejscowe dobra nabył Spycimir Leliwita- kasztelan krakowski (1331-50). Tuż po dokonaniu zakupu rozpoczęła się budowa drugiej po Tarnowie rodowej siedziby obronnej.
Po śmierci fundatora zamku przechodził on w posiadanie jego kolejnych spadkobierców, którzy z upływem czasu nabyli nazwisko Melsztyńskich. W roku 1511 zamek został zakupiony od Jana Melsztyńskiego przez Jordana z Zakliczyna- kasztelana wojnickiego. Po Jordanach majątek był w posiadaniu przez krótki czas Zborowskich a następnie przez ponad wiek Tarłów.
W roku 1744 po śmierci Adama Tarły warowna rezydencja przypadła jego siostrzeńcom Lanckorońskim. W roku 1771 warownia została zajęta przez konfederatów barskich. Zagładę zamkowi przynieśli kozacy, którzy ją spalili. Po zniszczeniach warownia już się nie podniosła a ostateczny cios zadali okoliczni mieszkańcy wykorzystujący ją jako źródło taniego budulca. W roku 1879 próby ratowania pozostałości zamku podjął się Karol Lanckoroński. Ściany zostały wtedy spięte żelaznymi kotwami a mury zewnętrzne wzmocnione cementem.
Do dziś z założenia zamkowego zachowały się trzy ściany wieży mieszkalnej, zbudowanej z kamienia i cegły, posadowionej na planie prostokąta wymiarów 10,5/15 m. Zachowały się również obramienia otworów okiennych z epoki gotyku i renesansu. Na wschód od wieży zachowały się resztki budynku mieszkalnego, murowanej cysterny oraz fragmenty muru obwodowego. Głównym elementem założenia zamkowego była pięciokondygnacyjna wieża mieszkalno-obronna o jednoprzestrzennych wnętrzach.
Całość otoczona była nieregularnym w planie murem obwodowym biegnącym wokół krawędzi wydłużonego wierzchołka wzniesienia. Zamek posiadał kaplicę wzniesioną w 1362 roku. Wjazd główny zlokalizowany był na północnym wschodzie. Poprzedzony mostem zwodzonym nad fosą oraz z wieżą bramną. W XVI wieku odbyła się rozbudowa zamku zainicjowana przez Jordanów. Zbudowano wówczas trójkondygnacyjny dom mieszkalny skomunikowany za pomocą drewnianych ganków z wieżą. Zbudowano również nowe budynki gospodarcze. Ze źródeł dowiadujemy się również o trzech wieżach zlokalizowanych w obrębie murów obwodowych oraz galeriach umieszczonych na dziedzińcu wewnętrznym.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Hypnotic Poison10 lat i 8 miesięcy temu
Piękno zaklęte w ruiny.