Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Wielka Wieś
2015, zdjęcie Zbigniew Kałwa
Miniatura Wielka WieśMiniatura Wielka WieśMiniatura Wielka WieśMiniatura Wielka WieśMiniatura Wielka WieśMiniatura Wielka Wieś

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Maciej AdamekZbigniew Kałwa

Wielka Wieś

Województwo:małopolskie
Powiat:krakowski
Gmina:Wielka Wieś
Rodzaj obiektu:Zamek

Stan obecny

Relikty.

Historia

Pozostałości średniowiecznej warowni znajdują się w obrębie wsi, która dawniej nosiła nazwę Biały Kościół. Zamek posadowiony został na szczycie skalistego wzniesienia (342 m n.p.m.) nad doliną Kluczwody. Za budulec posłużył miejscowy wapień. W latach 50 tych XX wieku pozostałości badane były przez G. Leńczyka oraz J. Bogdanowskiego. W latach 1993-1995 przeprowadzono również badania wykopaliskowe. Pozyskane w trakcie prac zabytki ruchome pozwalają datować budowę zamku na koniec I ćwierci wieku XIV. Kres zamku przypadł na początek II połowy tegoż stulecia. Nie odnaleziono dotychczas żadnych wzmianek pisanych na temat zamku. Wieś pojawia się w źródłach pisanych już od w latach 1325-1327 w spisach świętopietrza. W XIV wieku miejscowy majątek należał do rodziny Syrokomlów a zamek pełnił funkcję ich rezydencji. Kres warowni przyniosła katastrofa budowlana polegająca na obsunięciu się zachodniego i północnego fragmentu muru obwodowego. Rodzina fundatorów postanowiła nie odbudowywać zamku i postawić nowy w pobliskiej Korzkwi.
Założenie otoczone było murem obwodowym grubości 1,2-1,3 m biegnącym po krawędzi wierzchołka wzniesienia. Brama wjazdowa znajdowała się po środku wschodniego odcinka muru obwodowego. W północno-wschodnim narożniku założenia znajdowała się dwu lub trójkondygnacyjna wieża mieszkalna o wymiarach wewnętrznych 3,3x3,95 m. W środkowej partii zamku znajdowało się wąskie skrzydło przylegające do muru obwodowego. Niżej położona część południowa skomunikowana była z wyższą częścią północną z pomocą kamiennych schodów. W narożniku północno-zachodnim założenia najprawdopodobniej znajdowała się drewniana zabudowa. U stóp skały od strony wschodniej natrafiono na pozostałości wału oraz fosy.

Inne

Ruiny zamku zlokalizowane w Białym Kościele to ten sam obiekt wymieniony w niniejszej pozycji. Proponuje pozostawienie tylko jednej pozycji.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.