Skatalogowanych zabytków: 11246
Zarejestruj się
Miniatura Zgłobice
2019, zdjęcie Zbigniew Walkowicz
Miniatura ZgłobiceMiniatura ZgłobiceMiniatura ZgłobiceMiniatura ZgłobiceMiniatura ZgłobiceMiniatura ZgłobiceMiniatura ZgłobiceMiniatura ZgłobiceMiniatura ZgłobiceMiniatura ZgłobiceMiniatura ZgłobiceMiniatura ZgłobiceMiniatura ZgłobiceMiniatura ZgłobiceMiniatura ZgłobiceMiniatura ZgłobiceMiniatura Zgłobice

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 49.9747, 20.9025

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Łukasz SzamrajWitold KisałaZbigniew Walkowicz

Zgłobice

Dwór Prezydencki

Województwo:małopolskie
Powiat:tarnowski
Gmina:Tarnów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 2 poł. XIX w., nr rej.: A-421 z 1.03.1974

Stan obecny

Własność prywatna. Remont ukończony w roku 2014.
W obiekcie funkcjonuje hotel 5* działający pod nazwą Dwór Prezydencki Boutique Hotel &SPA.
Szczegóły pod adresem www.dwor-prezydencki.pl

Historia

Dwór z 2 poł. XIX w. W XIX w. Zgłobicki majątek należał do hrabiny Lanckrońskiej i jest prawdopodobne, iż istniejący dwór ona właśnie zbudowała, a przebudowali nieco później Turnauowie.
Na planie katastralnym z 1848 r. był już zaznaczony zespół dworsko-parkowy pochodzący z pierwszej połowy XIX wieku. W drugiej połowie XIX wieku na miejscu drewnianego wzniesiono murowany dwór i zasadzono nowe drzewa (aleję kasztanową). Wprowadzono też niewielkie zmiany w rozplanowaniu parku. W 1886 właścicielem Zgłobic był hrabia Jan Zborowski. Po rodzinie Zborowskich właścicielami posiadłości byli Turnauowie.
W trakcie I Wojny Światowej Dwór, który pierwotnie był budynkiem dwukondygnacyjnym w wyniku bombardowania stracił dach. Podczas odbudowy nie odtworzono w pełni funkcji poddasza.

W 1922r. Zofia Turnau dostała Zgłobice od swojego ojca Jerzego Turnaua, założyciela we Lwowie uczelni Wyższe Kursy Ziemiańskie Jerzego Turnaua. W 1924r. Zofia Turnau wyszła za Adama Marszałkowicza, z którym zarządzała majątkiem Zgłobice aż do 1945r.
Adam Marszałkowicz z Brzezia, herbu Zadora był w latach 1930-1934 pierwszym PREZYDENTEM Tarnowa. Z uwagi na ten fakt Dwór nosi obecną nazwę „Dwór Prezydencki”.

W czasie II Wojny Światowej w wilii obok dworu została uruchomiona produkcja granatów ręcznych tzw. „Sidolówek” na użytek AK, prowadzona przez Jana Dębskiego, działacza Stronnictwa Ludowego „Piast”, posła i wicemarszałka Sejmu RP, ukrywanego przed okupantem w Zgłobicach. O skali produkcji świadczy fakt, że materiały do produkcji przywożone były ciężarówkami, a ich rozprowadzaniem zajmował się cały zespół ludzi.

Tu także urodził się i wychował Jerzy Adam Marszałkowicz – polski duchowny katolicki i założyciel Towarzystwa pomocy Św. Brata Alberta, które pomaga ubogim i bezdomnym.

Działalność Adama Marszałkowicza i jego rodziny (w wytwórni pracowały też najstarsze dzieci Zofii i Adama Marszałkowiczów), a w szczególności pełniona przez niego funkcja Powiatowego Delegata Rządu Londyńskiego z ramienia AK stały się przyczyną bezprawnego przejęcia na cele reformy rolnej majątku Zgłobice.
Zgłobice zabrano 23 lutego 1945, ale Zofia Marszałkowicz złożyła odwołanie, w którym wykazała, że majątek Zgłobice nie przekraczał 50 ha. Majątek został zmierzony przez mierniczego powiatowego i 4 maja 1945 Prezes Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego w Krakowie zawiadomił Zofię Marszałkowicz, że „nieruchomość ziemska Zgłobice w powiecie tarnowskim położona … nie podpada pod działanie przepisów art.2, ust.1 pkt e Dekretu PKWN…”. 1 sierpnia 1945r. Zgłobice zostały zwrócone prawowitej właścicielce, a nowi nabywcy rozparcelowanych gruntów zwrócili dobrowolnie dokumenty nadania ziemi.
Później jeszcze kilkakrotnie majątek zabierano i oddawano.
W dworku po wojnie mieściła się szkoła podstawowa a później Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Ostateczną decyzję o zwrocie majątku Zgłobice Ministerstwo Rolnictwa wydało 10 kwietnia 2007 r. Trzy lata później Dwór wraz z Parkiem nabył znany tarnowski biznesmen, który postanowił przywrócić świetność bardzo zaniedbanej już wówczas posiadłości.

Generalny remont zakończony został w 2014 roku i od tego czasu Dwór nazwany dla upamiętnienia Adama Marszałkowicza „Prezydenckim” rozpoczął swoją nową historię…

Park

Park z aleją dojazdową.

Inne

2 oficyny.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Witold Kisała4 lata i 5 miesięcy temu
Obecnie ogólnodostęny butikowy hotel z doskonałą restauracją.
www.dwor-prezydencki.pl
Witold Kisała4 lata i 5 miesięcy temu
Historia obiektu: http://dwor-prezydencki.pl/hotel/historia_dworu/