Bobrek
Województwo:małopolskie
Powiat:oświęcimski
Gmina:Chełmek
Rodzaj obiektu:Pałac
Rejestr zabytków
Zespół:pałacowy z 1 poł. XIX w., nr rej.: A-311 z 20.10.1971 oraz A-361/78 z 17.10.1978
Stan obecny
Własność prywatna.Historia
Około 1680 roku Bobrek przeszedł na własność rodziny Wielopolskich. Pod koniec XVIII wieku przystąpiono do odbudowy zaniedbanego majątku. Wzniesiono między innymi zachowany do dzisiaj spichlerz i murowany budynek czworaków. Obecny pałac powstał staraniem rodziny Potulickich między 1822 a 1848 rokiem. Po przejściu pałacu na własność kolejnej rodziny, tym razem Ogińskich, nastąpiła ponowna przebudowa obiektu. Miała ona miejsce na początku XX wieku a autorem projektu przebudowy został krakowski architekt Zygmunt Hendel..Przed wybuchem I wojny światowej właścicielami majątku zostali Sapiehowie. Rodzina Sapiehów planowała przebudowę pałacu, ale w realizacji tych planów przeszkodził wybuch II wojny światowej. Ostatni właściciele majątku opuścili go tuż przed najazdem Niemców, wywożąc cenniejsze wyposażenie za granicę. W czasie okupacji mieścił się w pałacu posterunek żandarmerii a po wojnie w wywłaszczonym budynku znalazły siedzibę m.in. szkoła i przedszkole, co nie przeszkodziło w jego stopniowej dewastacji.W 1979 roku w zdewastowanym pałacu wybuchł pożar, który znacznie uszkodził jego bryłę. W 1983 roku obiekt przejęła gmina i sprzedała go prywatnemu inwestorowi, który częściowo zabezpieczył pałac, wznosząc nowy dach.
Opis
Pałac pierwotnie klasycystyczny. Z tego okresu pozostały galerie kolumnowe. Obecny wygląd pałacu to efekt przebudowy z początku XX wieku w duchu eklektyzmu i neobaroku. Od północy powstał półokrągły ryzalit z dwukondygnacyjnym salonem. W dachu umieszczono facjaty z neobarokowymi zwieńczeniami a klasycystyczne, otwarte galerie kolumnowe zamknięto przeszklonymi oknami. Park
Park w stylu angielskim, obecnie mocno zaniedbany.Inne
Oficyna ok. 1822-1848, pocz. XX w.
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Byłem dzięki Dniom Dziedzictwa Małopoplski.
Na uwagę zasługuje \"pomnik konia\' oraz czworaki