Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Raba Wyżna
Zdjęcie GREGORIUS ...
Miniatura Raba WyżnaMiniatura Raba WyżnaMiniatura Raba WyżnaMiniatura Raba WyżnaMiniatura Raba WyżnaMiniatura Raba WyżnaMiniatura Raba WyżnaMiniatura Raba Wyżna

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Raba Wyżna
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

GREGORIUS ...

Raba Wyżna

Województwo:małopolskie
Powiat:nowotarski
Gmina:Raba Wyżna
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z pocz. XX w., nr rej.: 192 z 30.08.1985

Historia

W rozległym parku w Rabie Wyżnej niedaleko Rabki został wzniesiony w latach 1900-1902 eklektyczny pałac z elementami secesji. Budynek pałacu został zaprojektowany przez Konrada Kuhla, architekta i docenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, dla Jana Zdunia.

Jan Zduń otrzymał majątek w 1893 roku od swojej matki i znacznie go rozbudował oraz unowocześnił. Niestety niedługo cieszył się nową siedzibą, ponieważ kilka lat później (w 1906 roku) zginął na polowaniu. Plotka głosiła, że mogło to być samobójstwo z powodu długów karcianych.

W 1917 roku pałac stał się własnością córki Jana Zdunia, która wyszła za mąż za Kazimierza Głowińskiego. Odtąd pałac nazywany jest pałacem Głowińskich. W 1934 roku pałac został przekształcony w elegancki pensjonat dla zamożnych gości.

W czasie okupacji w dworze działała komórka konspiracyjna AK oraz tajne nauczanie Od 1943 roku majątkiem zarządzali Niemcy. Po wojnie majątek przejął Instytut Zootechniki UJ a następnie przez Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osieku. W latach 80-tych XX wieku w pałacu funkcjonował środek wczasowy. W 1999 roku dawni właściciele odzyskali część majątku z budynkiem pałacu i teraz próbują go sprzedać.

Budynek jest bardzo malowniczy. Ma wieżę narożną a fasadę zdobią nieregularnie rozmieszczone okna oraz żeliwne balustrady. Bryłę zdobią dodatkowo schody i tarasy oraz przeszklone loggie.

Wokół pałacu rozciąga się park krajobrazowy założony na początku XX wieku z podjazdem i pozostałościami fontanny.

Pałac był częścią większego kompleksu. W jego skład wchodziła oranżeria, spichlerz, czworak i stodoła.

Warto nadmienić, że w majątku działała pod koniec XIX wieku fabryka wódek zdrowotnych (głównie winiaki).

Źródło : Strażnicy Czasu

Inne

Oranżeria.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...2 lata i 11 miesięcy temu
Dwor choc bardzo imponujacy majacy ciekawa bryle stoi nadal opuszczony, oranzeria w duzym stopniu zdewastowana, spichlerz ostal sie w calosci...