Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Raba Wyżna
Zdjęcie GREGORIUS ...
Miniatura Raba WyżnaMiniatura Raba WyżnaMiniatura Raba WyżnaMiniatura Raba WyżnaMiniatura Raba WyżnaMiniatura Raba WyżnaMiniatura Raba WyżnaMiniatura Raba Wyżna

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

GREGORIUS ...

Raba Wyżna

Województwo:małopolskie
Powiat:nowotarski
Gmina:Raba Wyżna
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z pocz. XX w., nr rej.: 192 z 30.08.1985

Historia

W rozległym parku w Rabie Wyżnej niedaleko Rabki został wzniesiony w latach 1900-1902 eklektyczny pałac z elementami secesji. Budynek pałacu został zaprojektowany przez Konrada Kuhla, architekta i docenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, dla Jana Zdunia.

Jan Zduń otrzymał majątek w 1893 roku od swojej matki i znacznie go rozbudował oraz unowocześnił. Niestety niedługo cieszył się nową siedzibą, ponieważ kilka lat później (w 1906 roku) zginął na polowaniu. Plotka głosiła, że mogło to być samobójstwo z powodu długów karcianych.

W 1917 roku pałac stał się własnością córki Jana Zdunia, która wyszła za mąż za Kazimierza Głowińskiego. Odtąd pałac nazywany jest pałacem Głowińskich. W 1934 roku pałac został przekształcony w elegancki pensjonat dla zamożnych gości.

W czasie okupacji w dworze działała komórka konspiracyjna AK oraz tajne nauczanie Od 1943 roku majątkiem zarządzali Niemcy. Po wojnie majątek przejął Instytut Zootechniki UJ a następnie przez Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osieku. W latach 80-tych XX wieku w pałacu funkcjonował środek wczasowy. W 1999 roku dawni właściciele odzyskali część majątku z budynkiem pałacu i teraz próbują go sprzedać.

Budynek jest bardzo malowniczy. Ma wieżę narożną a fasadę zdobią nieregularnie rozmieszczone okna oraz żeliwne balustrady. Bryłę zdobią dodatkowo schody i tarasy oraz przeszklone loggie.

Wokół pałacu rozciąga się park krajobrazowy założony na początku XX wieku z podjazdem i pozostałościami fontanny.

Pałac był częścią większego kompleksu. W jego skład wchodziła oranżeria, spichlerz, czworak i stodoła.

Warto nadmienić, że w majątku działała pod koniec XIX wieku fabryka wódek zdrowotnych (głównie winiaki).

Źródło : Strażnicy Czasu

Inne

Oranżeria.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...2 lata i miesiąc temu
Dwor choc bardzo imponujacy majacy ciekawa bryle stoi nadal opuszczony, oranzeria w duzym stopniu zdewastowana, spichlerz ostal sie w calosci...