Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Roztoka
M. E. Wojciechowscy
Miniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura RoztokaMiniatura Roztoka

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Roztoka
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerSławomir MilejskiGREGORIUS ...Andrzej KwasikJoanna Kwoka

Roztoka

Rohnstock

Województwo:dolnośląskie
Powiat:świdnicki (dolnośląski)
Gmina:Dobromierz
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 236 z 15.07.1950 oraz 25/236 z 9.09.1965
Park:nr rej.: 26/237 z 9.09.1965

Stan obecny

Przez kilkanaście powojennych lat pałac użytkowała kopalnia węgla z Rudy Śląskiej.
Przez cztery lata mieściła się w pałacu siedziba Ochotniczego Hufca Pracy, potem był tu hotel robotniczy Zakładów Kuzienniczych z Jawora, aż wreszcie pałac został sprzedany w prywatne ręce.
Nadal nieużytkowany w 2015 r.
Pod koniec 2017r. obiekt został zakupiony przez małżeństwo z Pomorza – przygotowywany do renowacji ....

Historia

Pałac zbudowany w XVI w. przez rodzinę Hochbergów , prawdopodobnie na ruinach wcześniejszego założenia zamkowego .
Remont oraz przebudowa pałacu w 1720 roku przez F.A. Hammenrschidta.
Ostatnio był restaurowany w 1953 roku. - od 1497 roku aż po rok 1945 nieprzerwanie należał do rodziny von Hochbergów.
Na przełomie XIX i XX w. właścicielem majątku był Hans Henrich XIV Bolko von Hochberg.
Po 1945 kilkakrotnie zmieniał właściciela.

Opis

Budynek barokowy.
Wewnątrz zachowała się sala balowa z malowidłami i dekoracją stiukową, oraz dziewiętnastowieczny wystrój pokojów na I piętrze.

Perełka !!! Największy nieużytkowany obiekt zabytkowy na Dolnym Śląsku !

Park

Park i ogród o powierzchni ponad 20h założony w 1720 roku.

Inne

W skład zespołu pałacowego wchodzi :
- pałac, (XVI) XVIII, XIX/XX, nr rej.: A/4561/236 z 15.07.1950 oraz 25 z 9.09.1965
- 2 oficyny, XVIII, nr rej.: j.w.
- stajnia, XVIII, nr rej.: j.w.
- wozownia, XVIII, nr rej.: j.w.
- park, XVIII-XX, nr rej.: A/4562/237 z 1.07.1950 i z 9.09.1965
- altana, XVIII, nr rej.: j.w.
- oranżeria, XVIII, nr rej.: j.w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...3 lata i 9 miesięcy temu
Zamek od roku mozna zwiedzac, jest imponujacy i choc prace renowacyjno-konserwatorskie rozpisane sa jak mi powiedziano na najblizsze 20 lat to i tak warto juz go odwiedzic, Bede z uwaga sledzic postepy i etapy przywracania mu dawnej swietnosci.
Bogdan Adler3 lata i 9 miesięcy temu
Nie jestem najlepszego zdania o byłym Ministerstwie Kultury , obecnym Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowym Instytucie Dziedzictwa , oraz Narodowym Funduszu Ochrony Zabytków - bo to one ustalały po 2WŚ i do dziś ustalają klasyfikację zabytkowych obiektów ... Należy się spodziewać się, że klasyfikacja oparta jest na jakichś danych fachowych i naukowych .. W tych klasyfikacjach - obiekt w Roztoce był i jest nadal określany jako pałac !!! Jeśli Właściciel obiektu ma inny pogląd lub inne dane - może i powinien wnioskować do w/w o zmianę klasyfikacji i wpisów do Rejestru Zabytków i Ewidencji Zabytków ... :-) Niezależnie od klasyfikacji - pałac w Roztoce przez 75lat należał do "Rejestru Wstydu Polskiej Kultury" - i też bardzo bym chciał by w końcu został wyremontowany , był , żył , przynosił zwiedzającym zachwyt a Właścicielom - zyski !!!
GREGORIUS ...3 lata i 9 miesięcy temu
Gwoli uzupelnienia kilka zdjec wnetrza palacu, ktory zaiste palacem jest a nie zamkiem co z czystego przeoczenia wpisalem ale uzytkownik poslugujacy sie wizerunkiem "krolewskiego blazna" zechcial moja omylke w subtelny sposob skorygowac...dziekuje :). W palacu zachowala sie tu i owdzie oryginalna boazeria jak i w dwoch komnatach/salach posadzka oraz kilka komonkow choc w tej najwiekszej uzywanej ...o zgrozo...jako sala gimnastyczna...kominki stoajce dokladnie po dwoch przeciwleglych stronach...sluzyly jako bramki....