Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Kraków - Bronowice Małe - Dwór Rydłówka

Województwo:małopolskie
Powiat i gmina:Kraków
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór Rydlówka, nr rej.: A-133 z 17.11.1965

Stan obecny

Regionalne Muzeum Młodej Polski.

Historia

Dwór Rydłówka /ul. Tetmajera 28/ z 1894 r.
Wieś znana była już w XIII w. a w 1294 r. nastąpiła jej lokacja. Niegdyś w miejscu kościoła znajdował się dwór archiprezbitera kościoła Mariackiego. To właśnie tu w 1656 r. zatrzymał się Jan Kazimierz, oczekując na renowację zniszczonego przez Szwedów zamku.
Włodzimierz Tetmajer zbudował ten dom na polu Jacentego Mikołajczyka w 1894 r., cztery lata po ślubie z dziewczyną z ludu, Anną Mikołajczykówną, najstarszą siostrą Jadwigi. Dom łączył w sobie elementy dworku i chaty ? był drewniany, miał cztery izby, sień oraz dach kryty strzechą. Przed wejściem znajdowała się weranda, a nad drzwiami herb szlachecki. Tetmajer mieszkał tu do 1903 r., potem kupił ? około 200 metrów dalej ? stary pofranciszkański dworek, gdzie teraz znajduje się ?Tetmajerówka?. Później artysta odstępował dawny dom przyjaciołom na mieszkanie. Blisko rok przebywał w nim malarz Henryk Uziembło z rodziną, a także Jan Skotnicki. Rydel kupił dworek od Tetmajera w 1908 r., ale wprowadził
się do niego dopiero cztery lata później. Dom wymagał częściowej przebudowy i rozbudowy, która została wykonana według
projektu wybitnego architekta Józefa Pokutyńskiego, krewnego Rydlów. W ramach tego remontu dobudowane zostało murowane skrzydło, gdzie Rydel urządził sobie pracownię ? bibliotekę. Na kanwie ślubu Rydla z młodszą siostrą Anny Mikołajczykówny Stanisław Wyspiański napisał dramat \\\"Wesele\\\". Wprowadził do utworu autentycznych uczestników tamtych wydarzeń, pozostawiając nawet niektóre nazwiska czy imiona. Obecnie dwór należy w części do potomków dawnych właścicieli, Rydlów, a w drugiej części mieści się muzeum. Odtworzono w nim dekorację z wesela oraz wyeksponowano pamiątki po jego bohaterach.

Źródła: Wywiad z Marią Rydlową, kustoszem Regionalnego Muzeum Młodej Polski ?Rydlówka?.
Dwory i dworki w II Rzeczpospolitej, M.K. Schirmer.

Opis

Dwór drewniano-murowany. Wzniesiony na nieregularnym planie, składa się z dwóch zasadniczych, parterowych brył nakrytych dachami naczółkowymi, usytuowanych prostopadle do siebie. Obydwie bryły akcentują trójkątne wystawki dachowe. Część wyższa, północna usytuowana w osi wschód-zachód posiada mieszkalne szczyty.

Park

Wokół dworku rozciąga się kilkuhektarowy park z XIX w.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ela Swiłło6 lat i 10 miesięcy temu
Niestety, wczoraj tam byłam (27.06.2017), muzeum jest niedostępne, zamknięte do odwołania..