Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Stryszów
2017, zdjęcie Agnieszka Kocięcka
Miniatura StryszówMiniatura StryszówMiniatura StryszówMiniatura StryszówMiniatura StryszówMiniatura StryszówMiniatura StryszówMiniatura StryszówMiniatura StryszówMiniatura StryszówMiniatura StryszówMiniatura StryszówMiniatura StryszówMiniatura StryszówMiniatura Stryszów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Stryszów
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Agnieszka KocięckaGREGORIUS ...

Stryszów

Województwo:małopolskie
Powiat:wadowicki
Gmina:Stryszów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVII, XVIII w.
Obiekt:dwór, nr rej.: A-230 z 3.02.1971 oraz A-375/79 z 8.09.1980

Stan obecny

Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu.

Historia

Dwór zbudowany zapewne w końcu XVI w. Budynek ów był chyba obronnym, co można wnioskować po jego planie, który zachował się do dziś, a także po fakcie, że kilka pobliskich dworów w tym okresie miało charakter warowny. W 1739 roku wieś uległa pożarowi, podczas którego spłonął także dwór. Pozostały tylko kamienne fundamenty, na których ówczesny właściciel Stryszowa, Kazimierz Wilkoński, postawił drewniane piętro. Na jednej z belek na parterze zachował się napis: Renovatum A.D. 1741. W ten sposób dwór obronny zmienił się w dość okazałą, barokową, szlachecką rezydencję wiejską, którą około poł. XIX w. nieco przerobił Julian Gorczyński. Po II wojnie światowej jej użytkownik - Państwowe Gospodarstwo Rolne - doprowadził dwór do dewastacji. W 2 poł. lat 50 XX w. przeprowadzono gruntowny remont konserwatorski dworu.

Opis

Budynek barokowy. Północna, kwadratowa część dworu składa się z parteru (ze względu na wzniesienie terenu pełniącego rolę piwnic) i piętra oraz podpiwniczonej, piętrowej części południowej, postawionej na planie prostokąta. Ściany parteru zbudowane z łamanego piaskowca, stanowią pozostałość dawnego dworu. Trzy ściany piętra: wschodnia południowa i zachodnia, okolone są drewnianym gankiem, z ozdobnymi balaskami i profilowanymi słupami, wspierającymi szeroki okap. Całość nakryta jest dachem czterospadowym. Ściany i pułapy niektórych sal ozdobione są barokową polichromią. W jednej z sal piętra znajduje się klasycystyczny kominek, w innej mieściła się dworska kaplica.

Inne

Po wschodniej stronie dworu wznosiła się kiedyś piętrowa oficyna. Po zachodniej stronie drogi do Barwałdu stoją zabudowania gospodarcze dawnego folwarku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Małgorzata Barszczewska-Kruczek6 lat i 5 miesięcy temu
Odwiedziłam go nie dawno i byłam zachwycona
GREGORIUS ...2 lata i 5 miesięcy temu
Dwor w Stryszkowie bedacy przykladem pieknego drewnianego budownictwa rezydencjonalnego jest w stanie oczarowac kazdego kogo fascynuja typowe dworkie wnetrza XIX wieku...Od roku 1969 pozostaje wciaz "obiektem kolonijnym" Panstwowych Zbiorow Sztuki na Wawelu oferujac obok wystaw stalych...interesujace ekspozycje czasowe. Warto odwiedzic :)...