Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Rożnów
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura Rożnów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Piotr Burzyński

Rożnów

Województwo:małopolskie
Powiat:nowosądecki
Gmina:Gródek nad Dunajcem
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z pocz. XIX w., nr rej.: 208 z 10.12.1970

Stan obecny

Przeznaczony jest do sprzedaży.

Historia

Dwór zbudowany na pocz. XIX w. dla rodziny Stadnickich. W latach 1995-1997, wykonano gruntowny remont zabezpieczający. Beluard połączony murem kurtynowym z budynkiem bramy, skąd górny przejazd prowadził na most zwodzony.

Opis

Budynek klasycystyczny, wzniesiony na planie prostokąta, parterowy, przekryty dachem czterospadowym. Fasada rozczłonkowana czterema kolumnami doryckimi w wielkim porządku i zwieńczona trójkątnym szczytem. W elewacji ogrodowej znajduje się wielokolumnowy portyk wgłębny. W dwóch salach polichromia ścienna z przedstawieniami miast, scen symbolicznych i rodzajowych. W salonach na ścianach widnieje osiem widoków Paryża, cztery pory roku w gabinecie. Niedaleko renesansowy beluard (rodzaj bastionu), zbudowany na planie wydłużonego pięcioboku, murowany z kamienia, o grubości murów dochodzących do 3 m, zbudowany w poł. XVI w. przez Jana Tarnowskiego. Niedokończony unikalny przykład architektury obronnej schyłku XVI w.

Inne

Ruiny zamku zbudowanego przez Piotra Rożna w XIV w., oraz pozostałości twierdzy wybudowanej w XVI w. przez hetmana Jana Tarnowskiego.
Oficyna.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.