Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Prusy
2017, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura Prusy Miniatura Prusy Miniatura Prusy Miniatura Prusy Miniatura Prusy Miniatura Prusy Miniatura Prusy Miniatura Prusy Miniatura Prusy Miniatura Prusy Miniatura Prusy

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Prusy
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiBogdan AdlerJoanna Kwoka

Prusy

Prauss

Województwo:dolnośląskie
Powiat:strzeliński
Gmina:Kondratowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, 1608-XVIII w.
Obiekt:ruina dworu, nr rej.: 223 z 23.04.1951
Park:nr rej.: 191 z 31.05.1950

Stan obecny

Po 2WŚ znacjonalizowany - służył lokalnemu PGR głównie jako magazyn - aż w 1956r. Zawaleniu uległ dach i stropy . Później niezabezpieczony i nieużytkowany ulegał dalszej degradacji ..
Przed kilku laty obiekt zakupiony przez prywatnego właściciela , który przed śmiercią zdążył zapoczątkować prace porządkowe . Spadkobiercy - wydaje się - nie kontynuują odbudowy ..

Historia

Prusy - majątek będący od XIVw własnością rodu Borschnitz po wybudowaniu w 1608r. dworu - przeszedł w ręce rodziny Zierotin . Dwór przebudowywany w 2poł. XVIIw , roku 1708 i 1718 , odbudowany po pożarze w 1772r w późnobarokowym stylu . Był w posiadaniu rodziny Zierotin do 1923r. - później zmieniał właściciela .

Opis

Budynek z kamienia i cegły składający się z czterech skrzydeł otaczających wewnętrzny dziedziniec był położony na sztucznej wyspie , otoczony głęboką fosą przez którą prowadziły dwa kamienne mosty i przejazdowa sień . Całość - dwukondygnacyjna , skrzydła przykryte czterospadowymi dachami . W elewacji frontowej - boniowany portal z datą 1608 , oraz tablicą fundacyjną ponad nim z 1778r. Miejscami na ścianach widoczne sgrafitti . Od strony dziedzińca wewnętrznego istniały krużganki . Zachowały się tylko fragmenty kamieniarki .

Park

Od północnej strony pałacu rozciąga się zdziczały park.

Inne

Dwór był otoczony murem z okazałym budynkiem bramnym - który od wielu lat nie istnieje ... Ale w Rejestrze - , nr rej.: 224 z 24.04.1951.
Spichlerz dworski z pocz. XVIII w. - wypalony przez pożar ... oraz kuźnia (dom nr 88) z 1827 roku z zachowanym piecem.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.