Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Pobiedna
2012, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura PobiednaMiniatura PobiednaMiniatura PobiednaMiniatura PobiednaMiniatura PobiednaMiniatura Pobiedna

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.9374, 15.299

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaEckhard HuthBogdan Adler

Pobiedna

Meffersdorfer Staedtel, Wigandsthal

Województwo:dolnośląskie
Powiat:lubański
Gmina:Leśna
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XVIII w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 120/1495 z 25.01.1966
Park:park (pawilony ogrodowe, belweder), nr rej.: 121/684/J z 12.06.1981

Stan obecny

Po wojnie pełnił m. inn. rolę Domu Dziecka, Wychowawczego i siedziby biura PGR. W tym czasie jeszcze nieźle się trzymał. Oryginalne wnętrza, dach , elewację i jej elementy remontowano raz. Obecnie odnawiany (detale nieco zmienione) po niemal całkowitym wyeksploatowaniu przez powojennych użytkowników. Cieszył się zainteresowaniem Armii Czerwonej - która "zwiedzała pałac w 1945 oraz 1968r.

Niestety ze wzgledu na rosnące przed pałacem okazałe drzewa bardzo trudno jest zrobić zdjęcie. Obecnie pałac znajduje się w rękach prywatnych jest zabezpieczony ma wyremontowany dach i ładnie utrzymany park, do którego nie ma wejścia (zamknięte bramy).

Historia

Pałac powstał z inicjatywy Adolfa Traugotta von Gersdorf w latach 1767 - 1768, na miejscu starszego dworu z 1660 r.Uczony Pan - zajmował się obserwacją burz , astronomią , elektrycznością - na skraju parku wybudował ośmioboczną wieżę-laboratorium , której szczątki zachowały się do dziś .. Zmarł w 1807r. Od 1823 r. pałac w posiadaniu landgrafa von Hessen-Rotenburg, potem hrabiego von Seherr-Thoß, kolejno rodu von Saldern, Josepha Robrechta z Berlina i jego spadkobierców, banku krajowego w Berlinie, od 1903 r. księcia Christiana Kraffta zu Hohenlohe-Oehringen. Ostatnim przedwojennym właścicielem Uniecic, związanych z Pobiedną, był Max Hugo książę Hohenlohe-Oehringen.

Opis

Okazała budowla stanowi przykład skromnego rokoko. Założenie na 3 skrzydłowym rzucie (kształt podkowy), 16 osiowy, 2 kondygnacyjny, podpiwniczony z poddaszem użytkowym nakrytym wysokimi czterospadowymi dachami (pokrytymi łupkiem) z lukarnami, W roku 1830 oraz powtórnie pod koniec XIX wieku pałac byl przebudowywany i modernizowany. Okna prostokątne w kamiennych barokowych opaskach, natomiast portale i okna piwniczne półkoliste. Elewacje barokowe bardzo skromne. Na bocznych elewacjach ryzality poprzedzone schodami zabiegowymi.W środkowej, centralnej części fasady ryzalit zwieńczony szczytem z mansardą pośrodku i dwiema kamiennymi donicami po bokach. Takie samo zwieńczenie ryzalitu znajduje się również na tylnej elewacji.

Park

Resztki założenia ogrodowego i parku w stylu angielskim z pocz. XIX w.

Inne

Resztki zabytkowej lipowej \\\"Czarnej Alei\\\"
W 1804 r. Adolf Traugott von Gersdorf wybudował 1,5 km od pałacu wieżę \\\"Mon Plaisir\\\", która mieściła obserwatorium astronomiczne. Później nadano jej imię Cesarza Wilhelma i służyła jako popularny punkt widokowy.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.